Nowe fakty w sprawie bakterii Legionella. Minister Żaryn mówi jasno

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News, shutterstock

Nowe fakty

Legionella. Nowe fakty w sprawie zakażeń groźną bakterią. Minister Żaryn mówi jasno

2023-08-28 22:12

Nowe fakty w sprawie zakażeń groźną bakterią Legionella. W poniedziałek, 28 sierpnia, politycy przekazali informacje dotyczące przyczyn zakażeń tymi śmiertelnie niebezpiecznymi drobnoustrojami. Najpierw pojawiły się głosy, że brany jest pod uwagę każdy scenariusz, także ten, że za skażeniem wody stoją agenci obcego wywiadu. Potem głos zabrał minister Stanisław Żaryn.

Legionella. Nowe fakty. Minister Żaryn mówi jasno

Wszyscy od kilku dni zastanawiają się, skąd wzięły się zakażenia i w konsekwencji zgony bakteriami Legionella. Pierwsze przypadki pojawiły się na Podkarpaciu 18 sierpnia. Jak poinformował w poniedziałek sanepid, od tamtej pory zakażenie stwierdzono u 144 osób, z czego 11 zmarło.

W poszukiwanie źródła zakażenia zostały zaangażowane wszystkie służby, łącznie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Musimy mieć świadomość, w jakim miejscu historycznym i geograficznym Polska jest ulokowana. Dzisiaj jest to sąsiedztwo Białorusi, Rosji i ogarniętej rosyjską agresją Ukrainy. Jasnym jest, że możemy podlegać różnego rodzaju podprogowym działaniom - takim poniżej progu wojny, operacjom hybrydowym - powiedział Marcin Przydacz. Przypomniał też, że Rzeszów ma w tej chwili strategiczne znaczenie, bo od wybuchu wojny stał się punktem przerzutowym sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

Nowe informacje przekazał wieczorem Stanisław Żaryn, zastępca koordynatora służb specjalnych. - Nie zidentyfikowaliśmy żadnych informacji, żebyśmy mieli do czynienia z sabotażem - powiedział w poniedziałek cytowany przez Polską Agencję Prasową. - Trudno o stawianie kropki nad i, na razie takich sygnałów nie zidentyfikowaliśmy – dodał. Na razie nie ma więc powodów do obaw, że za wszystkim stoją obcy agenci.

Tymczasem służby sanitarne informują w jaki sposób można zakazić się tą bakterią. - Źródłem zakażenia bakterią #Legionella pneumophila jest woda inhalowana do dróg oddechowych. Nie zarazisz się od drugiej osoby ani przez picie wody - uspokaja Główny Inspektorat Sanitarny.

Sonda
Boisz się zakażenia legionellą?