Sanepid: nie żyje 11 osób zakażonych legionellą. Niepokojące dane

i

Autor: Engin_Akyurt /Pixabay.com Sanepid: nie żyje 11 osób zakażonych legionellą. Niepokojące dane

najnowsze dane

Sanepid: nie żyje 11 osób zakażonych legionellą. Niepokojące dane

2023-08-28 10:44

W poniedziałkowy (28 sierpnia 2023) poranek rzeszowski sanepid przekazał najnowsze informacje dotyczące zakażeń legionellą. Z komunikatu wynika, że nie żyje 11 osób zakażonych tą groźną bakterią. Zakażenie odnotowano u 144 osób.

Rośnie liczba ofiar legionelli. W poniedziałek (28 sierpnia 2023) Wiesław Kwater, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie przekazał komunikat, z którego wynika, że nie żyje 11 osób zakażonych legionellą.

- Odnotowano 11 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila (10 osób z Rzeszowa i 1 z powiatu rzeszowskiego, w wieku od 64 do 95 lat, z chorobami współistniejącymi) - czytamy w komunikacie.

Na dzień 28.08 odnotowano 144 zakażenia (1 nowe). Pacjenci przebywają w szpitalach w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim, Dębicy, Przemyślu, Kolbuszowej, Łańcucie, Sędziszowie Małopolskim, Jaśle i Lublinie.

Najwięcej zakażeń na podkarpaciu odnotowano w Rzeszowie (96 osób).

Legionella na Podkarpaciu. GIS o obowiązku badania wody

O pierwszych zakażeniach legionellą informowano 18 sierpnia. Sanepid zaznacza, że do zakażenia dochodzi poprzez inhalację, choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody, ani z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz z niską odpornością i przewlekle chore. Pobrano próbki z wody do badań. Wyniki mają być znane w poniedziałek.

Kto powinien się bać legionelli?
Sonda
Boisz się śmierci?