Podkarpackie: Zmarła dziewiąta osoba z legionellą

i

Autor: vitalworks/pixabay.com Podkarpackie: Zmarła dziewiąta osoba z legionellą

Groźna bakteria

Podkarpackie: Zmarła dziewiąta osoba z legionellą

2023-08-28 10:32

Kolejne złe wieści z województwa podkarpackiego. Nie żyje kolejna osoba zakażona groźną bakterią - Zmarła dziewiąta osoba zakażona legionellą. Pacjentka była obciążona wielochorobowością, miała 91 lat - przekazał w poniedziałek PAP rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie Andrzej Sroka.

W poniedziałek (28 sierpnia 2023) poinformowano o kolejnym zgonie osoby zakażonej legionellą. To 91-letnia kobieta, która przebywała w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej.

- Pacjentka hospitalizowana była od kilku dni. Była z wielochorobowością. Pochodziła z Rzeszowa. Miała 91 lat – dodał Sroka.

O jedną osobę wzrosła też liczba osób zakażonych legionellą, które przebywają w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. W poniedziałek jest to 19 osób. Natomiast w USK przebywa kolejnych 10 osób. Jak podał rzecznik, 3 osoby przebywają na OIOM-ie. Pozostałe są w stanie stabilnym.

Zakażenia legionellą na Podkarpaciu. ABW bada sprawę!

Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia legionellą. Wyniki badań próbek, które zostały pobrane z miejskiego wodociągu oraz domów i mieszkań osób zakażonych, sanepid ma przedstawić w poniedziałek.

Większość zachorowań dotyczy osób starszych, które nie są zbyt mobilne i nie korzystały z infrastruktury miejskiej, nie chodziły do galerii handlowych, hipermarketów czy w pobliże miejskich fontann. Nie mają też w domach klimatyzacji. Legionellą nie można się zarazić od człowieka albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

Kto powinien się bać legionelli?
Sonda
Czy boisz się śmierci?