Nie żyje ósma osoba zakażona legionellą. Sytuacja robi się coraz poważniejsza

i

Autor: Pixabay Nie żyje ósma osoba zakażona legionellą. Sytuacja robi się coraz poważniejsza

Niepokojące wieści

Nie żyje ósma osoba zakażona legionellą. Sytuacja robi się coraz poważniejsza

2023-08-26 9:17

Niepokojące wieści z Rzeszowa. Rośnie liczba ofiar legionelli. Zmarła ósma osoba zakażona tą bakterią. Jak przekazał w sobotę, 26 sierpnia, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie Andrzej Sroka, pacjent był obciążony chorobami przewlekłymi. Wzrosła też liczba osób zakażonych legionellą, które przebywają w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc.

Rzeszów. Nie żyje kolejna osoba zakażona legionellą

Sytuacja na Podkarpaciu robi się coraz poważniejsza. Zmarła ósma osoba zarażona bakterią legionelli. Mężczyzna był hospitalizowany w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej.

"Był pacjentem z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Testy potwierdziły u niego obecność bakterii" - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

Na tym nie koniec złych informacji. Wzrosła też liczba osób zakażonych legionellą, które przebywają w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. "U kolejnych ośmiu pacjentów badania potwierdziły obecność bakterii” – przekazał Andrzej Sroka. To oznacza, że w szpitalu przy ul. Rycerskiej obecnie jest 18 pacjentów z potwierdzoną legionellą.

W piątek (25 sierpnia) sanepid informował o 113 osobach hospitalizowanych, u których wykryto legionellę. Wszyscy są pacjentami szpitali na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.

Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia.

Legionella zbiera śmiertelne żniwo

Informacje o pierwszych zakażeniach legionellą pojawiły się w mediach w piątek, 18 sierpnia. Do tej pory w wyniku zakażenia legionellą zmarło pięciu mężczyzn oraz trzy kobiety. W czwartek, 24 sierpnia, media obiegła informacja o pierwszym wyleczonym z legionellozy pacjencie, który opuścił Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) przy ul. Szopena w Rzeszowie. To około 70-letni mężczyzna, który nie miał chorób współistniejących.

Sanepid zaznacza, że do zakażenia legionellą dochodzi poprzez inhalację. Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody, ani z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone na zakażenie bakterią są osoby starsze, z niską odpornością i przewlekle chore.

Wyniki badań próbek, które zostały pobrane z miejskiego wodociągu oraz domów i mieszkań osób zakażonych, sanepid ma przedstawić w poniedziałek (28 sierpnia).

W sobotę (26 sierpnia) z powodu zachorowań do miejskiej sieci wodociągowej w Rzeszowie zostanie wprowadzony chlor w dawkach 20 razy wyższych niż normalnie obowiązują. Chlor zostanie wypłukany w niedzielę. Przez dwa dni lepiej nie pić wody prosto z kranu.

Sonda
Boisz się zakażenia legionellą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki