Leśnicy z Podkarpacia drżą! Zagraża im rumuńska mafia?

2021-09-10 10:11
Leśnicy z Podkarpacia drżą! Zagraża im rumuńska mafia?
Autor: Pixabay.com Leśnicy z Podkarpacia drżą! Zagraża im rumuńska mafia?

Podkarpackie lasy obrodziły w grzyby. W niektórych miejscach wystarczy krótki spacer, by nazbierać pełne kosze. Wiedzą o tym też rumuńscy grzybiarze, którzy pakują ogromne kosze i wywożą na Zachód. Grzyby z Podkarpacia trafiają m.in. do Niemiec czy Francji. Leśników w patrolach będą wspierać policjanci.

Ten proceder nie jest nowością. Już we wcześniejszych latach w podkarpackich lasach pojawiały się grupy grzybiarzy z Rumunii. Rok temu zawiadomiona została w tej sprawie nawet Prokuratura Rejonowa w Krośnie, ale odmówiła ona wszczęcia postępowania. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", po przejściu Rumunów, miejscowi grzybiarze nie mieli już po co iść do lasu. Grzyby w ogromnych ilościach były zbierane i wywożone za granicę. – Wiem, że te grzyby jechały do Niemiec, do Francji. Na zbiór przemysłowy grzybów trzeba podpisać umowę z Lasami Państwowymi. Tu nikt takiej umowy nie podpisał – wyjaśnia w rozmowie z gazetą nadleśniczy Zbigniew Żywiec. Leśnicy pytali o pozwolenia rumuńskich grzybiarzy, jednak odpowiadali oni, że są obywatelami Unii Europejskiej, a polskie lasy są ogólnodostępne.

Czytaj też: Gigantyczne kary grożą za zebranie tych grzybów. Nawet 5000 złotych!

Grzybiarze z Rumunii wrócili na Podkarpacie

Grzybiarze w tym roku również wrócili na Podkarpacie, byli już widziani w kliku miejscach. Jak przyznają leśnicy, czują obawy przed spotkaniem w lesie kilkudziesięcioosobowej grupy młodych mężczyzn. W związku z tym ich patrole mają być wspierane przez policjantów.

Zobacz również: Najbardziej popularne szlaki w Bieszczadach. Tutaj jest najwięcej turystów

Jak zbierać grzyby?
Sonda
Lubisz zbierać grzyby?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE