Mirosław Karapyta znów przed sądem

2020-01-15 12:44 BO
MIROSLAW KARAPYTA
Autor: Beata Olejarka

Mirosław Karapyta (58 l. ), były marszałek województwa podkarpackiego, po tym jak w styczniu 2019 został przez sąd uznany winnym części szesnastu zarzutów zawartych w akcie oskarżenia. Ponownie stanął przed sądem wznosząc apelację i twierdząc, że jest niewinny. Sąd Rejonowy nie miał wątpliwości co do winy Karapyty ws. usiłowania gwałtów i przyjmowania korzyści majątkowych w postaci opłacania pobytów w pensjonatach.

Były marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapta został skazany w stycznu 2019  m.in. na karę 4 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Seksmarszałek został uznany winnym większości zarzutów, jakie w akcie oskarżenia zawarła przeciwko niemu Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Marszałek od poczatku nie zgdzał się z zarzutami i twierdził, że jest niewinny. Od samego poczatku prosił dziennikrzy by media podawały jego pełne nazwsko i  pokazywały wizerunek. Oto samo poprosił w środę w Sądzie Okręgowym w Przemyślu, gdzie wniesiona została apelacja.

Sąd pierwsej instancji  uznał winę Karapyty odnośnie zarzutów obyczajowych, m.in. gwałtów oraz części zarzutów korupcyjnych. Według sędziego Andrzeja Kowalczyka  w 2001 roku marszałek zwabił podstępem do nieustalonego pokoju w Rzeszowie swoją podwładną Dorotę R. zastawił ciałem drzwi, a następnie rzucił kobietę na łóżko i przygniatając własnym ciałem usiłował doprowadzić do stosunku, jednak kobieta zaczęła krzyczeć i wzywać pomocy. Według sądu seksmarszałek miał tę samą kobietę napastować w Lubaczowie, gdzie usiłował ją rzucić na kanapę w pomieszczeniu i doprowadzić do stosunku seksualnego, do czego również nie doszło, bo kobiecie udało się wyswobodzić. Sąd uznał też, że seksmarszałek  przynajmniej trzykrotne odbył stosunek seksulany z kobietą, która czyniła starania, by zwrócono jej praw jazdy odebrane z punkty karne.


Ponadto sąd uznał, że Mirosław Karapyta przyjmował korzyści majątkowe m.in. od burmistrza Ustrzyk Dolnych Henryka S. w postaci opłacania pobytów  w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w kwotach 1800 zł, 840 zł i 600 zł.

 Od kilku zarzutów Karapyta został uniewinniony.  Przed rozpoczęciem procesu  marszałek oświadczył, że jest niewinny, a do sądu przyszedł z pozytywnym nastawieniem na pozytywne rozstrzygnięcie. Powtórzył to również po zakończeniu odczytywania wyroku.

– Żyję w poczuciu niewinności. Od wyroku będziemy się  oczywiście odwoływać, bo wyrok nie jest zadowalający. Od kilku lata trwa polowanie na marszałka, które rozpoczęło się jeszcze zanim CBA weszło do moich pomieszczeń, co jest odzwierciedlone w zarzutach.- skomentował wówczas  Mirosław Karapyta.

O swojej niewinności zapewniał również w styczniu 2020. Sąd Okręgowy w Przemyślu w całości utajnił proces marszałka. Wiadomo,że pojawiły się nowe wnioski dowodowe.

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

podkarpacie@se.pl