Na Wielkanoc najważniejszy jest baran. Słodki symbol świąt [WIDEO, GALERIA]

2022-04-15 9:20
NA WIELKANOC NAJWAZNIEJSZY JEST BARAN
Autor: Materiały prasowe Kazimierz i Jakub Rak przygotowują wielkancne wypieki. To ostani moment, żeby je mieć u siebie wdomu

W najsłynniejszej rzeszowskiej cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak okres przed świętami Wielkiej Nocy to czas intensywnej pracy. Na Miodowej ustawiają się długie kolejki po przeróżne słodkości, a założyciel tego wspaniałego miejsca zdradził, dlaczego najważniejszy jest... baran. Każdy powinien go mieć w swoim domu podczas najbliższych świąt. Słodki symbol pełni bardzo ważną rolę.

Chociaż każda cukiernia przygotowuje szeroki asortyment słodkości na święta, to nie każde miejsce może się pochwalić tym, że wszystkie ich wyroby są rękodziełem, a nie produkcją taśmową. W rzeszowskiej cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak tak właśnie jest! Każda najmniejsza czekoladowa ozdoba, baba, czy mazurek jest dopieszczony przez cukierników, którzy trzymają w rękach każdy element ciasta, polewę czy masę. Tak też powstają wszystkie słodkości z Miodowej w Rzeszowie. To godziny pracy. Zobacz zdjęcia w galerii poniżej!

Cukiernia, jak co roku, oferuje ręcznie wykonane baranki, kurczaki, pisanki i zające z czekolady, a ponadto mazurki, baby piaskowe i z ciasta drożdżowego oraz – przede wszystkim – cały wachlarz ciast. Serniki, makowce, rolady i wszystkie inne, które kojarzą się nam ze świętami. Kazimierz Rak, jeden z założycieli cukierni zaznaczał, że jednym z najważniejszych wyrobów świątecznych jest jednak... baran. Dlaczego?

Wielkanoc w rzeszowskiej cukierni

Są kurczątka, zajączki, pisanki. Wszystkie symbole świąteczne będą na naszych wypiekach. Dominującym musi być baranek wielkanocny, bo to jest znak zmartwychwstania Pana Jezusa. U nas te baranki są i z czekolady i z ciasta drożdżowego. Każdy musi mieć takiego na swoim świątecznym stole i w koszyku – przekonuje Kazimierz Rak.

– Naszą specjalnością na święta wielkanocne są baranki, pisanki i mazurki i babki. To standard, który obowiązkowo być musi. Różnie zdobione i z przeróżnych składników, ale wszystkie przepyszne i przepiękne. Święta wielkanocne są przepięknymi świętami, bo są świętami Zmartwychwstania Pańskiego, a z takiego „ludzkiego” punktu widzenia są to święta, gdzie budzi się życie, są kwiaty. Jest kolorowo. My to wykorzystujemy w naszych wypiekach – tłumaczy rzeszowski cukiernik.

W przedświątecznym tygodniu pod cukiernią ustawiają się kolejki po czekoladowe słodkości, wielkanocne baby (każda, jak to rękodzieło, inna) oraz mazurki, makowce i serniki, których sprzedaje się najwięcej. Każdy chce mieć na wielkanocnym stole coś pysznego – a w każdym polskim domu musi być sernik, z którym nierozłącznie kojarzą się święta. Smacznych świąt!

Sonda
Pieczesz czy kupujesz ciasta na święta?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE