Najpiękniejsze damskie stroje i dodatki. Niezwykła wystawa na Podkarpaciu! [ZDJĘCIA]

2020-03-08 9:05

Jak garderoby eleganckich panien wyglądały wieki temu? Co królowało na salonach, jaka bielizna była najbardziej pożądana w łóżku i dlaczego kobieca łydka to jedna z nieprzyzwoitych części ciała, których, nie tylko nie powinno się pokazywać, ale nawet rozmawiać o niej? I w końcu dywagacja nad kołtunem we włosach- dlaczego to typowo podkarpacka „przypadłość”? Na te i wiele innych pytań odpowie wystawa „Francja elegancja. Moda w czasie belle epoque” w mieleckim Pałacyku Oborskich.

Wystawa na której można zobaczyć najpiękniejsze damskie stroje i dodatki znajduje się w Mielcu (woj. podkarpackie) w pięknym Pałacu Oborskich. Niezwykła tekstylna ekspozycja została otwarta 15 lutego b.r. Oprócz samych strojów, pokaz zawiera wiele ciekawych elementów dodatkowych.

- Jedną z nich jest film zatytułowany „Alfabet galicyjski czyli scenki z życia Oborskich”. Jego bohaterami uczyniliśmy mieszkańców Pałacyku Oborskich, Konstancję i Wacława hr. Oborskich. Film, nakręcony przez Marka Szczurka w konwencji kina niemego, składa się z kilkunastu scenek ukazujących „okruchy” historii Galicji-informował –Krzysztof Haptaś Kierownik Pałacu Oborskich.

Jeden z jej głównych członów wystawy „Francja elegancja. Moda w czasie belle epoque” stanowią suknie z XIX i początku XX wieku z prywatnej kolekcji Anny Moryto. Są to bardzo zróżnicowane stroje, dzięki którym odwiedzający mogą prześledzić ewolucje w damskiej modzie drugiej. połowy XIX wieku, gdzie te zmiany przebiegały wyjątkowo dynamicznie.

Dodatkowo są one uzupełnione poprzez obuwie pochodzące z tej samej kolekcji: miniaturowe dziecięce buciki czy takie, które nosiły dawne panny młode są wyjątkowo interesującymi przedmiotami niewątpliwie wartymi zobaczenia na żywo. Suknie wieczorowe czy dzienne, na krynolinie czy turniurze, a nawet okazała suknia ślubna z tamtej epoki.

Ubiory wzbogacone są o liczne dodatki pochodzące zarówno ze zbiorów mieleckiego Muzeum i kolekcji Anny Moryto, ale również podkarpackich instytucji muzealnych (Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej) oraz zbiorów prywatnych. Jednym z niezwykle ciekawych przedmiotów jest najnowszy i niezwykle efektowny nabytek Muzeum, czarny kapelusz z prawdopodobnie strusimi piórami, dodatkowo dekorowany okazałą broszą. Ma on pochodzić z przełomu wieków XIX i XX.

Ubrania są zawsze bardzo ciekawymi eksponatami, ale nie leżałyby idealnie, gdyby nie odzież spodnia czyli bielizna. Na wystawie zobaczymy nawet damski gorset, ówczesne majtki zwane pantalonami czy pończochy zacerowane wiele, wiele lat temu. Innymi smaczkami są akcesoria kobiece jak wachlarze, również z naturalnymi, ptasimi piórami, a nawet o chińskim rodowodzie, rękawiczki, torebki, wachlarze, mufki, pudełeczka po dawnych kosmetycznych eliksirach i wiele innych przedmiotów.

Ekspozycja wzbogacona jest meblami z epoki: komodami, bieliźniarką czy okazałym kwietnikiem. Na uwagę zasługuje też specjalnie zaaranżowana na potrzeby wystawy mieszczańska sypialnia, wyposażona w meble z początku XX wieku, wzbogacona o dodatki i bibeloty z XIX i XX wieku.

Odwiedzenie wystawy w mieleckim Pałacu Oborskich jest obowiązkowy elementem dla wszytkach, którzy kochają modę. Można tam podpatrzeć chociażby skąd współcześni projektanci czerpali inspiracje do nowoczesnych torebek. Panie kochające strojne suknie muszą się spieszyć. Ta bogata wystawa w mieleckim muzeum jest tylko do 2 maja 2020. Kierownik Pałacu Oborskich Krzysztof Haptaś zapewniał, że zabranie swojej partnerki na wystawę w zbliżający się Dzień Kobiet będzie najpiękniejszym prezentem i cenną lekcją historii.

NAJBARDZIEJ KOBIECE SUKNIE NA DZIEN KOBIET

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki