Robi wrażenie!

Niezwykłe znalezisko na Podkarpaciu. Bezcenny przedmiot ma ponad 4 tysiące lat!

2024-02-22 22:01

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych o niezwykłym znalezisku, którego dokonano pod koniec ubiegłego roku na Podkarpaciu. Sztylet, który znaleziono ma ponad 4 tys. lat, co czyni go najstarszym tego typu przedmiotem, wykonanym z metalu!

Na stronie Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich pojawiła się bardzo ciekawa informacja. Pasjonaci nie ukrywają dumy. Sprawa wywołała spore poruszenie wśród internautów. A jak wygląda odkrycie we szczegółach?

- Najstarszy na Podkarpaciu sztylet wykonany z metalu odkrył Piotr Gorlach ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Grupa Jarosław! Miedziany sztylet został znaleziony w listopadzie ub. roku w lasach w miejscowości Korzenica w gm. Laszki (powiat jarosławski) . Zabytek można datować na 2 poł. III tysiąclecia p. n. e., co czyni go najstarszym na Podkarpaciu sztyletem wykonanym z metalu! Zabytek pochodzi z czasów, kiedy na naszych terenach dopiero zaczęły pojawiać się pierwsze wyroby wykonane z metalu - informują przedstawiciele muzeum.

Podkarpackie: Sensacyjne odkrycie! Ten sztylet robi wrażenie

- Przedmioty te nie były produkowane na miejscu - trzeba było je importować aż z terenów Kotliny Karpackiej lub obszarów ukraińskiego stepu lub lasostepu. Ze względu na ich ogromną wartość, mogły pozwolić sobie na nie tylko osoby o najwyższym statusie społecznym. Chociaż sztylet z Korzenicy ma tylko 10,5 cm długości, to jednak na tle innych podobnych przedmiotów jest już sztyletem dużym - dowiadujemy się z komunikatu muzeum.

Sztylety stanowiły uniwersalny atrybut wojowników. Jak wskazują znaleziska z grobów, noszono je zatknięte lub przytroczone do pasa. Unikatowy zabytek został już przekazany do zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Już od czerwca będzie można go oglądać na przygotowywanej właśnie wystawie stałej "Na pograniczu... Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej".

Co mówią mieszkańcy na targu w Nowej Dębie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki