BOZE CIALO

i

Autor: Beata Olejarka Gorliczyna w Powiecie Przeworskim na procesję Bożego Ciała mieniła się w kolorach

Piękna staropolska tradycja strojenia wsi na Boże Ciało ciągle żywa [WIDEO, GALERIA]

2021-06-03 17:35

Boże Ciało czyli kościelne święto Eucharystii, zostało ustanowione w Belgii w 1246 roku. W 1264 Papież Urban IV, wprowadził je do kalendarza liturgicznego. Do Polski święto Bożego Ciała dotarło w 1320 roku, wtedy po raz pierwszy liturgia Bożego Ciała została odprawiona w Krakowie, przez biskupa Nankera. Procesje Bożego Ciała zostały wprowadzone 200 lat później. Polska jest jedynym krajem, gdzie w każdej parafii odbywają się procesje od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy. W różnych regionach Polski towarzyszą temu pięknie przystrojone posesje, okna i ołtarze. To tradycja ciągle kultywowana na Podkarpaciu.

Procesja na Boże Ciała to swoisty rytuał. Zazwyczaj po wyjściu z kościoła udają się do czterech oddalonych od siebie ołtarzy, przy każdym z ołtarzy czytana jest, lub śpiewana, Ewangelia. W pochodzie dziewczynki sypią kwiaty,  tworząc kolorowe dywany na ulicach naszych miast i wsi, a chłopcy dzwonią dzwonkami dodając doniosłości temu świętu. Sama Ceremonia Bożego Ciała, ma na celu rozszerzanie kultu Chrystusa w Eucharystii. W Polsce kolebką tradycji Bożego Ciała jest Kraków, który od najdawniejszych czasów słynął z barwnych i okazałych procesji. Te na terenie Podkarpacia są równie barwne i bogate. Ludzie ubierają swoje posesje, domy i okna, by uczcić ten wielki dla katolików dzień. Ks. prałat Józef Szklorz, dziekan dekanatu Tychy Nowe mówił, że skromny symbol wiary może wykonać każdy, chociażby na oknach

-Najprościej jest nakleić symbole eucharystyczne dostępne w sklepach z dewocjonaliami lub w parafiach. Można okna udekorować wstążeczkami białymi, niebieskimi i żółtymi. Można oczywiście wystawić też obraz Jezusa Miłosiernego. Krzyża raczej nie. Dekoracja okna to znak naszej wiary. Znak, że witamy Chrystusa, który przechodzi obok. Znak, że cieszymy się z Jego wizyty - podsumował kapłan.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało

Na Podkarpaciu ciągle żywa jest tradycja przystrajania posesji w miejscach gdzie przechodzi procesja. Wsie i małe miasteczka tego dnia mienią się od kolorowych proporczyków, wstążek, kokardek i bibułek. Niektórzy wykorzystują do dekoracji żywe kwiaty inni gotowe kompozycje. Przy każdym domu jest coś innego. Jest kolorowo i odświętnie. To jedyne święto w roku, kiedy Polacy w ten sposób przystrajają swoje podwórka.  

Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki