Premier Ukrainy na granicy z Polską. Padły mocne słowa! Tusk i jego ministrowie zostali w domu.

i

Autor: AP Photo/Eugene Hoshiko, PAP/Wojtek Jargiło Premier Ukrainy Denys Szmyhal pojawił się w piątek, 23 lutego, na granicy z Polską, żeby zabrać głos ws. protestu rolników

Działo się na granicy polsko-ukraińskiej

Premier Ukrainy na granicy z Polską. Padły mocne słowa! Tusk i jego ministrowie zostali w domu

2024-02-23 19:24

Premier Ukrainy Denys Szmyhal pojawił się w piątek, 23 lutego, na granicy z Polską. Roboczą wizytę przedstawicieli najwyższych władz naszych wschodnich sąsiadów zapowiedział wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski, zapraszając zresztą premiera Donalda Tuska i jego ministrów. tymczasem Szmyhal powiedział o "środkach odwetowych" w przypadku dalszego zablokowania granicy.

Premier Ukrainy na granicy z Polską. Mówił o "środkach odwetowych"

- Sprawa odblokowania granicy powinna zostać rozwiązana do 28 marca, w przeciwnym razie Ukraina może zastosować środki odwetowe na przejściach granicznych - powiedział premier Ukrainy Dynys Szmyhal na granicy z Polską. Jak informuje PAP, polityk zjawił się tam w piątek, 23 lutego, w ramach roboczej wizyty, na którą polskich przedstawiciele, w tym premiera Donalda Tusk, zapraszał wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Premier polskiego rządu już w czwartek zapowiedział jednak, że ani on, ani jego ministrowie nie wezmą udziału w spotkaniu, podkreślając, że takowe odbędzie się w 28 marca w Warszawie.

W Medyce ciągle trwa protest rolników

Dziś Ukraina i Polska pozostają dobrymi partnerami i sojusznikami. Strategicznymi sojusznikami. Jednak w ciągu ostatnich sześciu miesięcy żyjemy w warunkach stałej blokady ukraińskiej granicy ze strony Polski. Blokady, uderzającej w naszą gospodarkę i nasze możliwości lepszej obrony - powiedział na granicy polsko-ukraińskiej Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, na którą powołuje się PAP.

Powstanie trójstronny sztab? Szmyhal przedstawił plan

Premier Ukrainy zapowiedział w związku z tym, że jego kraj zamierza podjąć próby rozwiązania konfliktu i załagodzenia protestów polskich rolników, choć wspomniał jednocześnie o "jawnych prowokacjach". Szmyhal przedstawił założenia planu, którego pierwszym z pięciu kroków ma być utworzenie trójstronnego sztabu obejmującego:

  • Polskę;
  • Ukrainę;
  • i Komisję Europejską.

W jego skład weszliby ministrowie rolnictwa obu krajów i przedstawiciel KE, ale do jego prac miałyby również zostać zaangażowane ukraińskie i polskie organizacje rolników.

Protest rolników w Medyce. Ukraiński ambasador o wysypaniu zboża na tory: "Wstyd i hańba, panowie!"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki