Rzeszów: Rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego już trwa. Co się tam zmieni? [ZDJĘCIA]

2019-08-13 12:31 Bartosz Leja
Rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie
Autor: Krzysztof Pomorski Rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie

Planowana od dawna rewitalizacja parku przy ulicy Dąbrowskiego w Rzeszowie w końcu ruszyła. Zielony teren wypoczynku do tej pory nie zachwycał, jednak po odnowie ma się stać jednym z najpiękniejszym zakątków stolicy Podkarpacia.

Popękane alejki, zaniedbane rzeźby, rośliny i drzewa, do tego przestarzały plac zabaw i ławki, na których czas spędzać mają mieszkańcy. Tak na chwilę obecną można opisać Ogród Miejski im. Solidarności położony przy ulicy Dąbrowskiego w Rzeszowie. To wszystko ma się jednak zmienić.

Władze miasta w porozumieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej dopięły jednak kwestię rewitalizacji tego miejsca. Jeszcze w lipcu został ustalony harmonogram prac na terenie parku. Jego modernizacja będzie wykonywana etapami. Ostatni ma się zakończyć we wrześniu 2020 roku. Wtedy do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych gości zostanie oddane niemalże całkiem odnowione miejsce wypoczynku.

Według zapowiedzi, park przy ul. Dąbrowskiego ma przypominać ten, który przeżywał okres swojej świetności kilkadziesiąt lat temu. Ma być w nim odtworzony staw, w którym zainstalowane zostaną fontanny z ośmioma dyszami o różnej wielkości, a tafla wody ma być ozdobiona specjalnie przystosowanymi roślinami. Ponadto odnowione zostaną wszystkie alejki, wstawione nowe stylowe latarnie, a także powstaną ogrody kwaterowe obsadzonych cisami i wieloma gatunkami róż. To właśnie ogrody różane, a także staw mają być wizytówką Ogrodu Miejskiego im. Solidarności.

W miejscu obecnego placu zabaw, powstanie całkiem nowy, na którym czas będą mogli spędzić najmłodsi. W parku pojawią się także nowe rzeźby i ozdobny zegar słoneczny. Miejsce "zamieszkania" zmieni też rzeźba Juliusza Słowackiego, która zostanie przesunięta w bardziej widoczne miejsce.

Koszt całej inwestycji wyniesie około 8 milionów złotych.