Rzeszów. Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na terenach zielonych zawieszone!

2021-04-20 7:37
Rzeszów, ratusz
Autor: Wikipedia

Marek Bajdak, który pełni funkcję prezydenta Miasta Rzeszowa, zawiesił kilkanaście postępowań o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na terenach zielonych. P.o. prezydenta zawiesił w sumie 13 postępowań na ośmiu ulicach, między innymi rejonu ulicy Spacerowej oraz terenów nad Wisłokiem przy ul. Podwisłocze. Jak informuje Urząd Miasta, sytuacja jest jednak dynamiczna, sprawdzane są kolejne lokalizacje inwestycji pod kątem kolidowania z terenami zielonymi.

Podstawą prawną do podjęcia takiej decyzji był wyrok Wojewódzkiego Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który uznał, że jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, co do którego istnieje obowiązek sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, to takie postępowanie administracyjne zawiesza się do momentu sporządzenia planu.

Czytaj też: CM Medyk w Rzeszowie publikuje oświadczenie: "rozważamy całkowite przerwanie naszego udziału w ramach Narodowego Programu Szczepień"

- Zawiesiłem postępowania, bo wymagały tego przepisy. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dla obszarów o charakterze publicznym, a do takich zaliczają się tereny zielone, obowiązkowe jest sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli ich nie ma, należy zawiesić wnioski o wydanie warunków zabudowy – mówi Marek Bajdak.

Rzeszów. Zawieszono 13 postępowań

Prezydent na razie zawiesił 13 postępowań na ośmiu ulicach. Oprócz ul. Spacerowej i Podwisłocze między innymi na ul. Bałtyckiej, św. Filipa, Słocińskiej czy Na Skały. Zawieszone postępowania dotyczyły zarówno wysokich bloków, domów w zabudowie szeregowej jak i budynków jednorodzinnych. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia.

- Te decyzje o zawieszeniu wuzetek to częściowo efekt kontroli jaką od NIK prowadzi w urzędzie, a dotyczy ona właśnie terenów zielonych. Postępowania będą sukcesywnie zawieszane do czasu uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – dodaje prezydent Marek Bajdak.

Pałac kultury i wyświetlony na nim napis z okazji XXX-lecia samorządu pielęgniarek.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE