Spotkanie z niedźwiedziem. Leśnik opublikował niezwykłe zdjęcie z Bieszczad

i

Autor: Nadleśnictwo Baligród Lasy Państwowe /pixabay.com Spotkanie z niedźwiedziem. Leśnik opublikował niezwykłe zdjęcie z Bieszczad

Bieszczady

Spotkanie z niedźwiedziem. Leśnik opublikował niezwykłe zdjęcie z Bieszczad

2023-03-11 21:35

Nadleśnictwo Baligród opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcie niedźwiedzia uchyconego przez jednego z leśników. Internauci, którzy szeroko komentują zdjęcie są zgodni - niedźwiedź wygląda majestatycznie ale też groźnie.

Profil Nadleśnictwo Baligród na Facebooku to niezwykle popularny profil. Leśnicy zamieszczają tam relacje zdjęciowe i nagrania wideo, na których możemy zobaczyć dzikie zwierzęta i piękną bieszczadzką przyrodę. Tym razem zdjęcie zatytułowane "Wiosenne spotkanie..." zrobiło furorę! Internauci są zgodni w tym, że niedźwiedź wygląda bardzo dostojnie ale też budzi grozę.

"Ale piękny Ursus Arctos, piękny, majestatyczny urodziwy no i groźny"; "Potężny i niebezpieczny ale jaki piękny. Teraz on będzie rządził lasem. Piękne zdjęcie" ; "Misio na spacerze potęga i siła cechuję te zwierzęta. Spotkanie z nim to niebezpieczeństwo dla ludzi. Lepiej nie chadzać jego ścieżkami i unikać go jak najdalej"; "Ojoj, piękny oaz...ale najlepiej nie wchodzić mu w drogę, niech idzie swoją ścieżką" ; "Piękny miś, tylko nie radzę głaskać".

Co zrobić w przypadku spotkania z niedźwiedziem?

Co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia? Jak podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie - przede wszystkim nie należy panikować i nie zbliżać się do niedźwiedzia! Nie należy krzyczeć, a jeśli niedźwiedź nie jest świadomy naszej obecności, należy wycofać się cicho i powoli.

- Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje - informuje RDOŚ.

Jeśli niedźwiedź jest rozdrażniony, może zaatakować, należy jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje.

- Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego) - podaje RDOŚ.

Jeśli już wszystko zawiedzie, połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową - W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.

Suczka Ania z Ukrainy walczy o życie w Polsce
Sonda
Często jeździsz w Bieszczady?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki