STRAZACY URATWLAI SARNE POD KTORA ZALAMAAL SIE LOD

i

Autor: Materiały prasowe Fot. Komenda Miejska PSP Rzeszów. Strażacy pomogli sarence pod ktorą załamał się lód

Strażacy uratowali sarnę, pod którą załamał się lód [GALERIA]

2022-01-22 19:05

W sobotę (22 stycznia) przed południem strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie zostali wezwani do sarny, która weszła na zalew skuty lodem. Pokrywa lodowa nie wytrzymała ciężaru ciała zwierzęcia, które zaliczyło lodową kąpiel.

Strażacy relacjonowali swoją akcję pomocy sarence. - Trzy zastępy strażaków z Komenda Miejska PSP w Rzeszowie zostały zadysponowane w okolice przystani kajakowej na rzece Wisłok, by pomóc sarnie, pod którą załamał się lód. Zwierzę było uwięzione około 10 metrów od brzegu. Strażacy, przy użyciu sani lodowych ewakuowali sarenkę na brzeg i zabezpieczyli przed utratą ciepła. Na miejsce został wezwany weterynarz, by zbadać zwierzę - czytamy w opisie akcji strażaków. Sarnie udało się pomóc i wydostać zziębnięte i przestraszone zwierzę na brzeg.

Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut

Sarenka dostała chłodną lekcję życia. Kiedy na lód wejdzie człowiek może skończyć się to dużo bardziej tragicznie. Policjanci przypominają, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Podobne niebezpieczeństwo niesie za sobą wchodzenie na wszelkiego rodzaju pomosty lub kładki. Mogą być one oblodzone lub mokre. Łatwo na takiej nawierzchni poślizgnąć się i wpaść do wody.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

  • w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
  • w miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz

Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki