STRAZACY SPRZATAJA PO NAWALNICACH

i

Autor: Materiały prasowe Fot. OSP Sieniawa. Strażacy w całym województwie interweniowali ponad 200 razy. W Gminei Sieniawa zalanych zostało kilka posesji.

Strażacy usuwają skutki niedzielnych nawałnic, które przeszły nad Podkarpaciem [GALERIA]

2021-07-18 22:30

W niedzielę (18/07/2021) nad Podkarpaciem przeszły potężne nawałnice, które spowodowały lokalne podtopienia. Najgorszą sytuację odnotowano w rzeszowskich miejscowościach; m.in. w Chmielniku Jednak strażacy interweniowali w wielu powiatach, gdzie burze połamały drzewa, zalało piwnicy, drogi, oraz zniszczyło uprawy.

Niestety w niedzielę potężne burze i nawałnice nie ominęły naszego regionu. Najgorsza sytuacja była w centrum województwa w okolicach Rzeszowa. W Chmielniku zalane zostały niżej położone odcinki drogi wojewódzkiej, woda wdzierała się do domów, pod wodą znalazły się zabudowania w okolicy stadionu i nieopodal Urzędu Gminy w Chmielniku. Podkarpaccy strażacy do godz. 19.00 odnotowali ponad 200 interwencji, a wiadomo, że są kolejne. Ich zadania polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, oraz posesji.

Nawałnice i burze przechodzą nad Polską

Udrażniane były także przepusty drogowe. Strażacy zarówno z jednostek OSP jak i PSP  usuwali  połamane konary, oraz drzewa leżące na jezdniach i chodnikach. Tych niestety było sporo.  Najwięcej interwencji odnotowano  w powiatach: rzeszowskim, mieleckim, przeworskim, leżajskim. Na szczęście nikt nie został ranny. Niestety prognozy nie są optymistyczne i noc ma być burzowa!

JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY? Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

  • W domu:

1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.

2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.

5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).

6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).

7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.

Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.

  • W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

  • Gdy jedziemy pojazdem:

1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.

2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie

Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki