Największa inwestycja w mieście

Tak wygląda budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego i przebudowa dworca kolejowego [ZDJĘCIA]

2022-09-08 7:29

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego to wielkie przedsięwzięcie, jest największą z trwających obecnie w Rzeszowie inwestycji - Dopiero tu, na placu budowy widać, jak potężnym przedsięwzięciem jest budowa RCK i jak wiele dzieje się na placach budowy – zarówno przy parkingu podziemnym jak i w budynku dworca – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne (RCK) jest zadaniem realizowanym w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrana w przetargu firma w pierwszej kolejności musiała opracować dokumentację projektową. Drugi etap to sama budowa, która wystartowała wiosną tego roku. Teraz plac przed głównym dworcem kolejowym w Rzeszowie i działki z nim sąsiadujące są jednym wielkim placem budowy. Na terenie pomiędzy ul. Grottgera, placem przed dworcem PKS a wejściem do tunelu pod torami powstał ogromny wykop, w którym pracuje ciężki sprzęt.

– To tak naprawdę dopiero połowa terenu, którym będziemy się zajmować przed dworcem . Trwa tu m.in. palowanie, będziemy rozpoczynać zbrojenie. Plan jest taki, oczywiście mówiąc w pewnym uproszczeniu, że wylejemy tutaj płytę fundamentową i płytę stropową i będziemy przenosić się na drugą część placu. Zakładamy, że będzie to może już na przełomie października i listopada. Po wylaniu płyt będzie można na tę część terenu przed dworcem, na której obecnie pracujemy, wpuścić ludzi, by mogli korzystać z dworca tymczasowego. Będzie on znajdował się w kontenerach. Dzięki temu my będziemy mogli rozpocząć intensywne prace w kolejnych pomieszczeniach dworca kolejowego – mówią przedstawiciele wykonawcy.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Co powstanie?

Pod nazwą RCK kryje się przebudowa placu Dworcowego oraz terenów z nim sąsiadujących i budowa pod nimi parkingu podziemnego dla ponad 100 samochodów oraz miejsc postojowych dla taksówek, rowerów. Parking będzie połączony z budynkiem dworca podziemnym przejściem. Drugim elementem jest przebudowa układu drogowego w rejonie głównego dworca kolejowego oraz znajdującego się przed nim placu. Obejmie ona ul. Grottgera na odcinku od skrzyżowania z ul. Asnyka do ul. Bardowskiego (na skrzyżowaniu Grottgera i Asnyka powstanie rondo), trzecim przebudowa budynku głównego dworca kolejowego w Rzeszowie. Inwestycja obejmuje też przebudowę terenu przy ul. Bardowskiego, skąd odjeżdżały autobusy komunikacji miejskiej.

- Teren przy Bardowskiego będzie po przebudowie pełnił taką samą funkcję – niewielkiego dworca autobusowego komunikacji lokalnej, z tym, że oczywiście będzie zupełnie inaczej niż dotychczas się prezentował – podkreśla prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Budowa RCK jest dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Koszt tego zadania to ponad 74 mln zł. Zakończenie tej potężnej inwestycji planowane jest na drugą połowę przyszłego roku.

Rockowa Noc i Faine Misto w Rzeszowie
Sonda
Czy w Rzeszowie czujesz się bezpiecznie?