Trudna sytuacja na przejściu granicznym z Ukrainą (ZDJĘCIA)

2020-03-31 22:39 BO
GRANICA
Autor: Archiwum prywatne Fot. BIOSG

Świat zmaga się z największym zagrożeniem od czasów II wojny, wokół komunikaty #zostańwdomu, a tymczasem kilkuset podkarpackich funkcjonariuszy Straży Granicznej, w pełnej mobilizacji nieprzerwanie służy państwu i społeczeństwu.

Tymczasowe zamknięcie od 15 marca br. większości przejść granicznych na granicy zewnętrznej UE w żadnym stopniu nie zwolniło polskiej Straży Granicznej z utrzymania czujności w ochronie granicy państwowej. Dodatkowo, nałożona została szeroko rozumiana profilaktyka epidemiczna, która jest tu restrykcyjnie egzekwowana. Oprócz standardowych działań strażnicy graniczni ściśle współpracują ze służbami sanitarnymi, straż pożarną oraz policją. Służby realizują czynności związane z rejestracją podróżnych, badaniem temperatury ciała oraz informowaniem o zasadach obowiązkowej kwarantanny.

Zobacz też: Koronawirus Podkarpacie. Skąd pochodzą zakażeni? Podział na powiaty

GRANICA
Autor: Archiwum prywatne Fot. BIOSG

Na Podkarpaciu, jednym czynnym przejściem granicznym jest przejście  w Korczowej, gdzie skierowany został cały ruch osobowy i towarowy. W ciągu ostatniego tygodnia (23-27 marzec) funkcjonariusze odprawili tam łącznie ponad 35 tys. ob. Ukrainy wracających do swojego kraju. W ciągu doby przejście graniczne przekraczało także ponad 1200 samochodów osobowych i ciężarowych. Również, w ramach exodusu powrotu ob. Ukrainy do swojego kraju odprawiono ponad 5 tys. osób w specjalnie dla nich dedykowanych pociągach specjalnych.

Aktualnie, wszystkie siły i środki pozostają nadal w pełnej mobilizacji. Służby graniczne reagują elastycznie w zależności od panującej sytuacji związanej z ruchem granicznym. Aktualnie na przejściu granicznym w Korczowej odprawy odbywają się na bieżąco.

Zobacz też: Zamkną parki, bulwary, kolejne sklepy. Rzeszów opustoszeje jeszcze bardziej w zw. z koronawirusem

GRANICA
Autor: Archiwum prywatne Fot. BIOSG

W ramach tymczasowego przywrócenia kontroli - na granicy ze Słowacją  uruchomiono punkt kontroli w Barwinku. Tutaj nasi funkcjonariusze wspólnie z wojskiem, policją i służbami sanitarnymi całodobowo monitorują sytuację. Zabezpieczają także otwarte zazwyczaj punkty na polsko-słowackiej granicy.

Patrole SG zarówno na granicy z Ukrainą jak i Słowacją wzacniają żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

GRANICA
Autor: Archiwum prywatne Fot. BIOSG

Oprócz kontroli ruchu granicznego (odprawy graniczne) głównym zadaniem SG jest ochrona granicy państwowej. Stąd nieustanie realizowane są patrole graniczne w terenie i inne działania zapewniające nienaruszalność granicy państwowej.

W tym ogromnym wyzwaniu bezcenne jest każde zaangażowanie, ale szczególnie tych funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na pierwszej linii – dokonujących odprawy, patrolujących granicę, kierowników zmian koordynujących działania i wszystkich dedykowanych do zadań związanych z zaistniałą sytuacją.

GRANICA
Autor: Archiwum prywatne Fot. BIOSG

Zielona granica jest nieprzerwanie monitorowana. Od połowy marca, nie odnotowano tutaj procederu dot. nielegalnej migracji. Ostatni epizod miał miejsce 12 marca -  wtedy na zielonej granicy zatrzymano 4 ob. Turcji.

Pandemia koronawirusa spowodowała, iż większość państw UE zamknęła swoje granice -  stąd kryzys migracyjny w południowej Europie osłabł, a sytuacja migracyjna na polskich granicach  stała się stabilna.

GRANICA
Autor: Archiwum prywatne Fot. BIOSG

-My służymy żeby chronić społeczeństwo, a Ty pomóż i #zostańwdomu!- apeluje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

GRANICA
Autor: Archiwum prywatne Fot. BIOSG

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

podkarpacie@se.pl

Prezydent Białorusi drwi z koronawirusa i zdradza swój sposób na ochronę [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.