Coś podobnego!

Ugrzązł z psem w błocie, zapłacił surową karę [WIDEO, GALERIA]

2023-03-02 16:17

Strażnicy graniczni z placówki w Medyce ujawnili mężczyznę, który pomimo braku ważnego paszportu usilnie chciał wyjechać z Polski na Ukrainę. Postanowił zabrać ze sobą pupila i granicę przekroczyć autem osobowym. Zaskoczyły go warunki. Całość zmagań uchwycił system wykorzystywany do ochrony granicy państwowej.

Do zdarzenia doszło 1 marca 2023 roku na odcinku polsko-ukraińskiej granicy, ochranianym przez funkcjonariuszy z placówki w Medyce. Operatorzy systemu otrzymali alarm o nietypowych manewrach samochodu w rejonie granicy. Najpierw małe osobowe auto przemieszczało się wzdłuż pasa drogi granicznej, gdzie wejście i wjazd jest zabroniony, a następnie kierowca z impetem usiłował wyjechać na Ukrainę, przejeżdżając prze krzaki i błoto. Jednak niskie podwozie osobówki skutecznie uniemożliwiło ten manewr bezgranicznej determinacji. Całość była monitorowana przez operatorów, którzy na miejsce wezwali patrole Straży Granicznej. Te pojawiły się natychmiast na miejscu.

W międzyczasie zrezygnowany niepowodzeniami mężczyzna porzucił pojazd i wraz ze swoim czworonogiem przekroczył nielegalnie granicę. Tam - po sygnale od polskiej strony - byli już ukraińscy mundurowi, którzy zatrzymali cudzoziemca i z powrotem przekazali do Polski.

Jak się okazało, mężczyzną, który nielegalnie przekraczał granicę, był obywatel jednego z krajów UE. Wcześniej usiłował już przekroczyć granicę przez przejścia graniczne w Korczowej i Medyce, jednak ze względu na brak ważnego paszportu był zawracany. Ostatecznie przyznał się do nielegalnego przekroczenia granicy, został ukarany mandatem wysokości 500 złotych i skierowany do Polski - informował Piotr Zakielarz, Rzecznik Prasowy BIOSG

Straż Graniczna, przypomina, że polsko-ukraińska granica państwowa jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i jej przekraczanie dozwolone jest jedynie przez przejścia graniczne. Wejście na pas drogi granicznej oraz nielegalne przekroczenie granicy jest wykroczeniem. Co więcej w przypadkach określonych w kodeksie karnym nielegalne przekroczenie granicy stanowi przestępstwo, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Straż graniczna monitoruje granicę całodobowo, niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.

Mężczyzna z psem ugrzązł w polach podczas nielegalnego przekraczania granicy z Ukrainą