Uwaga kierowcy! Od dziś ZMIANY w przepisach, mogą posypać się MANDATY! [AUDIO]

2019-11-07 13:15 SIR
Policyjna kontrola drogowa
Autor: Karolina Kabat / Flickr Policyjna kontrola drogowa

Zmiany mogą Was zaskoczyć. Można zapłacić 500 złotych mandatu za niestosowanie się do poleceń policjantów.

Uwaga kierowcy na Podkarpaciu i nie tylko! Od dziś w życie wejdą nowe przepisy dotyczące kontroli drogowych. Teraz policja radiowozem i nieoznakowanym samochodem będzie mogła zatrzymać Was w niemalże każdym miejscu. To nie wszystko - za niestosowanie się do poleceń dostaniemy surowy mandat.

O szczegółach mówi Marta Tabasz-Rygiel z KWP w Rzeszowie:

- Według nowych przepisów, dopuszczalny będzie postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Oznacza to, że kontrole będą mogły być prowadzone niemalże w dowolnym miejscu. Dotyczy to radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych. Kontrola drogowa będzie mogła zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie odebrane przez funkcjonariuszy odebrane jako niestosowanie się do poleceń. Na przykład, kiedy policjant poleci kierowcy trzymanie rąk na kierownicy, lub nieopuszczanie pojazdu, a ten nie wykona tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych - powiedziała Marta Tabasz-Rygiel z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Warto dodać, że poszerzony został katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Będzie to możliwe także wówczas, gdy kierowca będzie chciał zapłacić za mandat kartą płatniczą.

Zmieni się także procedura tzw. szybkich testów trzeźwości. Według projektu nowego rozporządzenia, policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy, aby przebadać go alkomatem.

Ponadto, jak informuje podkarpacka policja, od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu.