W środę policyjna akcja SMOG! Na co drogówka zwróci szczególną uwagę?

2019-11-19 14:32 BL
Czekają nas wzmożone kontrole policyjne na Podkarpaciu
Autor: Andrzej Rembowski / Pixabay.com Czekają nas wzmożone kontrole policyjne na Podkarpaciu

W środę na terenie całego kraju odbędzie się policyjna akcja "SMOG". Na co będą zwracać szczególną uwagę funkcjonariusze drogówki?

W środę na polskich drogach, także na Podkarpaciu, pojawi się więcej patrolów policyjnej drogówki. Wszystko w związku z akcją "SMOG", która ma na celu eliminować pojazdy, które w wyraźny sposób zanieczyszczają powietrze.

Chodzi konkretnie o samochody lub motocykle, których zły stan techniczny powoduje nadmierne zadymienie. Może to być związane z nieprawidłowym działaniem silnika, lub też uszkodzenie układu wydechowego.

Policjanci będą wyposażeni w specjalistyczny sprzęt pomiarowy, jak dymomierze, czy analizatory spalin. Dzięki nim będą badać emisje spalin pojazdów, które w wyraźny sposób mogą naruszać przepisy związane z ochroną środowiska, wprowadzając tym samym do otaczającego nas powietrza duża ilość toksycznych substancji.

Takie działania są związane z coraz większą dbałością o czyste powietrze, szczególnie na terenach miast, w który smog stwarza coraz większy problem. Kierowcy pojazdów, które przekraczają odpowiednie normy, mogą liczyć się z tym, że ich środki transportu nie zostaną dopuszczone do dalszej jazdy.

Jak informuje policja, akcja ma też charakter edukacyjny i informacyjny. W związku z tym, że drogówka będzie szczególnie uczulona na stan techniczny pojazdów, nie można jednak liczyć na pobłażliwość w innych kwestiach. Stosowanie się do przepisów ruchu drogowego powinno być zawsze priorytetem.

Policjanci sprawdzą emisję spalin pojazdów
Autor: eutrophication & hypoxia / Flickr Policjanci sprawdzą emisję spalin pojazdów