angina ropna

i

Autor: Getty Images

Dramat pacjentów

Ważny lek na anginę niedostępny. Lekarze alarmują

2022-09-28 10:56

W aptekach zaczyna brakować bardzo ważnego leku na anginę - chodzi o penicylinę fenoksymetylową. Lekarze przyznają, że to bardzo wielki problem, zważywszy na to, że mamy obecnie okres przeziębień i wielu zachorowań na anginę. Informację jako pierwszy podał portal RMF24.pl. Doniesienia potwierdziło Ministerstwo Zdrowia.

Popularny i skuteczny lek na anginę jest coraz trudniej dostępny w aptekach. Chodzi o penicylinę fenoksymetylową, która jest zazwyczaj przepisywana przez lekarzy przy tej chorobie. Jak powiedział RMF24.pl doktor Michał Domaszewski, brakujący lek to spory problem zarówno dla niego jak i dla pacjentów. Co prawda można znaleźć zamiennik, ale nie jest on już tak skuteczny. - Gdy mówimy o brakującym leku, pamiętajmy, że jest to rodzaj penicyliny, która jest mi potrzebna do leczenia skutecznie zapaleń gardła. To nie przypadek, że ta terapia jest numerem jeden w wytycznych leczenia anginy paciorkowcowej. Jak tego leku nie będzie, trzeba będzie go zamieniać - przekazał lekarz. 

Ministerstwo Zdrowia potwierdza: w aptekach brakuje leku na anginę

Ministerstwo Zdrowia przyznało, że faktycznie jest problem z dostępnością leku na anginę. Wszystko przez decyzję producenta, który zdecydował, że wstrzymuje dostawy do końca października. Co istotne, resort, którym kieruje Adam Niedzielski przekazał, że szuka konkretnego leku za granicą.

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!
Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE