Wybory 2020: cisza wyborcza. Ile trwa, kiedy się zaczyna? Co to jest cisza wyborcza i jakie są kary za jej złamanie?

2020-07-10 13:13
Wybory 2020: cisza wyborcza. Ile trwa, kiedy się zaczyna? Co to jest cisza wyborcza i jakie są kary za jej złamanie?
Autor: WrS.tm.pl/Wikipedia.pl Wybory 2020: cisza wyborcza. Ile trwa, kiedy się zaczyna? Co to jest cisza wyborcza i jakie są kary za jej złamanie?

Cisza wyborcza to w skrócie zakaz prowadzenia agitacji wyborczej. Przed nami druga tura wyborów prezydenckich 2020. Kiedy zaczyna się cisza wyborcza? Ile trwa? Co grozi w praktyce za złamanie ciszy wyborczej? Sprawdź szczegóły.

Spis treści

 1. Wybory 2020: cisza wyborcza. Ile trwa, kiedy się zaczyna?
 2. Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić?
 3. Co o ciszy wyborczej mówi Polski Kodeks Wyborczy ?
 4. Cisza wyborcza: jakie są kary za złamanie?

Cisza wyborcza obowiązuje w Polsce na 24 godziny przed dniem głosowania. Najbliższa cisza wyborcza w naszym kraju związana jest drugą turą wyborów prezydenckich 2020. W skrócie cisza wyborcza to zakaz prowadzenia jakichkolwiek działań, które mają zachęcić lub zniechęcić do oddania głosu na danego kandydata.

Wybory 2020: cisza wyborcza. Ile trwa, kiedy się zaczyna?


Przed nami druga tura wyborów prezydenckich, która odbędzie się w niedzielę 12 lipca. W Polsce cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W niedzielę 12 lipca lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7.00 - 21.00, co oznacza, że cisza wyborcza potrwa do niedzieli 12 lipca do godziny 21:00.

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić?


Czego absolutnie nie można robić podczas trwania ciszy wyborczej? Jakim zachowaniem złamię ciszę wyborczą? Czego nie mogę robić?

Zabronione jest:

 • prowadzenie agitacji wyborczej
 • wieszanie plakatów, czy roznoszenie ulotek wyborczych
 • organizowanie pochodów i manifestacji
 • wieszanie reklam kandydatów
 • wygłaszanie przemówień
 • rozpowszechnianie materiałów zw. z wyborami w internecie (np. publikowanie plakatów, czy komentowanie i wyrażanie stronniczych opini o kandydatach)
 • podawanie wyników sondaży wyborczych


Mowa tu o podejmowaniu nowych działań, co oznacza, że plakat kandydata zawieszony przed ciszą wyborczą nie łamie ciszy wyborczej.

Co o ciszy wyborczej mówi Polski Kodeks Wyborczy ?


Art. 107. § 1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
§ 2. Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona

Cisza wyborcza: jakie są kary za złamanie?

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Jakie są za to kary? W świetle polskiego prawa złamanie ciszy wyborczej traktowane jest jako wykroczenie. Grozi za to grzywna, która może wynieść od 20 zł do 5 000 zł. W przypadku podania wyników sondażowych wyborów przed zakończeniem ciszy wyborczej kara grzywny może wynieść od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE