10 cech, którymi powinna odznaczać się pielęgniarka

2021-06-10 10:04 Artykuł sponsorowany
Pielęgniarka - zdjęcie poglądowe
Autor: pixabay.com Pielęgniarka - zdjęcie poglądowe

Zawód pielęgniarki odgrywa kluczową rolą w służbie zdrowia. Ta profesja wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i odpowiednich zdolności, ale również wielu istotnych umiejętności.

1. Odporność emocjonalna

Pielęgniarki stykają się ze stresującymi sytuacjami każdego dnia i muszą jakoś sobie z nimi radzić. Nie chodzi tutaj jednak o brak uczuć, lecz o dystans, pozwalający na kontrolowanie własnych reakcji i maksymalne skupienie.

2. Dokładność

Na tym stanowisku nie można sobie pozwolić nawet na chwilowe rozproszenie. Trzeba być na tyle uważnym, żeby wszystkie zastrzyki, zmienione opatrunki i podane leki były dla pacjenta bezpieczne.

3. Empatia

To jest prawdopodobnie najbardziej istotna cecha dobrej pielęgniarki. Jej praca polega na pomocy ludziom, zatem troska i wyrozumiałość względem drugiego człowieka są nieodzownymi elementami tej profesji.

4. Komunikatywność

Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi jest tu kluczową kwestią. Pielęgniarka musi znajdować wspólny język nie tylko z samymi pacjentami, ale również z ich bliskimi i z innymi pracownikami szpitala.

5. Cierpliwość

Ludzie są bardzo różni i z częścią z nich może być trudniej nawiązać relacje niż z innymi. Bez względu na to, jaki pacjent pojawi się w gabinecie, pielęgniarka powinna wysłuchać go ze spokojem i pomóc na miarę swoich możliwości.

6. Spostrzegawczość

Gdy mowa o szpitalach, sytuacje kryzysowe są nieodłącznym elementem. Nagła zmiana w samopoczuciu pacjenta, zwiększone ciśnienie, niespójność w danych – żadna z tych kwestii nie powinna ujść uwagi pielęgniarki.

7. Dbałość o szczegóły

W tej pracy nie ma detali, które można by zignorować. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za ludzkie życie, dlatego nie powinna pozwalać sobie na zaniedbanie jakiegokolwiek aspektu związanego ze zdrowiem pacjentów.

8. Wytrzymałość fizyczna

Nocki oraz 12-godzinne zmiany są w tym zawodzie dość częste. Pielęgniarka musi zatem umieć radzić sobie ze zmęczeniem i pozostawać skupiona na pracy pomimo wszelkich trudności.

9. Chęć do nauki

W związku z częstymi postępami w medycynie pielęgniarki muszą stale uaktualniać swoją wiedzę. Nowe rozwiązania technologiczne mogą być bardzo przydatne podczas opieki nad pacjentami.

10. Zdolność organizacji czasu

Balansowanie między wieloma pacjentami i naglącymi problemami, którymi trzeba się od razu zająć, może być bardzo trudne. Dlatego pielęgniarka powinna potrafić ustalać priorytety i zarządzać swoim czasem.

Po aktualne oferty pracy z Katowic i innych miast w naszym województwie zapraszamy na portal pracuj.pl.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE