Upały w woj. podlaskim

i

Autor: Pixabay Upały w woj. podlaskim

12 czerwca najgorętszym dniem w roku? Co robić, aby poradzić sobie w trakcie upału [PORADY]

2019-06-12 11:48

Upał nie ma zamiaru ustąpić. 12 czerwca w niektórych częściach kraju temperatura może podskoczyć nawet do 35 stopni w cieniu! Według niektórych prognoz to będzie najgorętszy dzień w roku. Jak zachować się w obliczu takiej pogody?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia dla praktycznie całego kraju, z wyjątkiem południowych obszarów woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Również w południowej części Dolnego Śląska wprowadzono niższy - 1 stopień zagrożenia pogodowego.

Drugi stopień zagrożenia upałem oznacza przewidywane "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności". Ostrzeżenie obowiązuje już od 10 czerwca i kończy się o godz. 20:00 12 czerwca. Warto jednak cały czas obserwować komunikaty IMGW.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, co należy zrobić, aby przetrwać ten gorący okres, m.in. w jak największym stopniu ograniczyć wszelką działalność na zewnątrz, regularnie nawadniać organizm, osłaniać się przed słońcem.

Przed nami niebezpieczne upały!

i

Autor: RCB Przed nami niebezpieczne upały!

Z kolei Policja apeluje o nie pozostawianie w samochodach dzieci i zwierząt, bowiem takie działanie może być tragiczne w skutkach.

- Dzieci nie powinno się pozostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku. W upalne dni jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Temperatura w aucie wzrasta bardzo szybko i może być zabójcza, nie pomaga zaparkowanie pojazdu w cieniu. Żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie. Nie bądźmy obojętni, widząc, jak ktoś inny podczas upałów pozostawia w samochodzie dzieci lub zwierzęta. Jako świadkowie reagujmy na roztargnienie lub bezmyślność opiekunów. W sytuacji, w której ustalenie kierującego pojazdem jest trudne lub niemożliwe, nie bójmy się wybić szyby. W sytuacji gdy istnieje zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków. Jeżeli jednak nie mamy odwagi zareagować w zdecydowany sposób, o zaistniałej sytuacji poinformujmy niezwłocznie odpowiednie służby - apelują funkcjonariusze.

Czytaj także:

"Scenozstąpienie" na Stadionie Śląskim! Zobaczcie zdjęcia z tego niezwykłego koncertu! [GALERIA]

Opuszczone miejsca w woj. śląskim! ZOBACZCIE, jak wyglądają od środka [ZDJĘCIA]

Oszustki z województwa śląskiego. Tych kobiet szuka Policja! [ZDJĘCIA]

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki