46 dzieci w Częstochowie z in vitro. W tym roku urodzi się jeszcze jedno

2019-12-10 16:05 abe
Ruszył miejski program in vitro
Autor: ekseaborn0/cc0/pixabay Ruszył miejski program in vitro

Częstochowa to jedno z miast, w którym prowadzony jest lokalny program dofinansowania zabiegów in vitro. Dziecku, które dzięki nim przyszło na świat, a właściwie jego rodzicom, funduje się tutaj wózek. Taki mają obyczaj.

Za czterokołowiec dla bobasa zapłacił sponsor. Prezent odebrał, w Urzędzie Miasta, tata najmłodszego dziecka urodzonego w ramach programu dofinansowania zabiegów in vitro. Poprzednio wózek sponsor przekazał 31 października, tacie najmłodszej (podówczas) częstochowianki „z programu in vitro”. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy”, to program prowadzony od 2012 r. Do programu kwalifikowane są pary pozostające w związku małżeńskim, zameldowane w Częstochowie na stałe co najmniej od roku, które poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu zakończone niepowodzeniem lub posiadające bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego. Kobieta nie może mieć mniej niż 20 i więcej niż 37 lat.

Miasto dopłaca do procedury 3 tys. zł. Za resztę płacą pacjenci. Orientacyjnie można założyć, że leczenie niepłodności metodą in vitro kosztuje między 8 a 12 tys. zł. W ramach miejskiego programu od 2012 roku urodziło się już 46 dzieci - 24 dziewczynki i 22 chłopców, w tym 4 pary bliźniąt. W tym jeszcze roku na świat ma przyjść jeszcze jedno dziecko. Sponsor sprezentuje kolejny wózek. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne szacuje, że w Polsce ok. 1,5 mln par zmaga się z niepłodnością. Do in vitro dopłacają samorządy m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdańsku.