Abp. Skworc odwołał huczne urodziny. Metropolita katowicki tuszował pedofilię w kościele

i

Autor: Kasia Zaremba/Super Express Abp. Skworc odwołał huczne urodziny. Metropolita katowicki tuszował pedofilię w kościele

Imprezy jednak nie będzie

Abp. Skworc odwołał huczne urodziny. Metropolita katowicki tuszował pedofilię w kościele

6 stycznia abp. Wiktor Skworc miał świętować huczne urodziny podczas koncertu galowego w NOSPR. Wydrukowano, a nawet rozdano już zaproszenia, jednak już sama zapowiedź tej imprezy wywołała zamieszanie. Ks. Isakowicz-Zaleski, przypomniał, że na abp. Skworcu ciąży odpowiedzialność za ukrywanie pedofilii w kościele.

ABP Skworc odwołał huczne urodziny. Metropolita katowicki tuszował pedofilię w kościele

6 stycznia 2023 roku miały odbyć się huczne obchody 75. urodzin abp. Wiktora Skworca w katowickim NOSPR. Tego dnia duchowny miał także świętować 50. rocznicę święceń kapłańskich, a także 25-lecie sakry biskupiej.

Głównym punktem programu miał być koncert Chopina w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także kolędy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

W trakcie przerwy, jak podaje slazag.pl, zaplanowano także spotkanie z "Czcigodnym Jubilatem". Oprócz Archidiecezji Katowickiej na uroczystość zapraszali katowicki magistrat, a także urząd marszałkowski.

Po fali krytyki huczne świętowanie się nie odbędzie.

"Archidiecezja Katowicka rezygnuje z organizacji planowanego na 6 stycznia 2023 roku koncertu w NOSPR w Katowicach" - przekazał w lakonicznej informacji ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Archidiecezji Katowickiej.

Wiele spraw z przeszłości kładzie się cieniem na życiorysie abp. Skworca.

- Trzeba nie mieć wstydu, by organizować fetę ku czci arcybiskupa Skworca, który nie tylko jako agent SB donosił na śp. Kazimierza Świtonia i Solidarność, ale jako biskup w Tarnowie ukrywał pedofila na Ukrainie - komentował na swoim blogu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, historyk Kościoła. Od lat tropi przestępstwa pedofilskie w polskim Kościele.

Wciąż pozostaje nierozwiązana sprawa pedofilii w tarnowskiej diecezji, której abp Skworc był ordynariuszem w latach 1998-2011.

Stolica Apostolska wszczęła przeciwko niemu postępowanie, dotyczące wykorzystania seksualnego małoletnich przez dwóch kapłanów, kierowanej przez niego diecezji. Skworc wiedział o molestowaniu, o jednym nawet osobiście powiadomili go rodzinę jednej z ofiar i dyrektor szkoły. Zamiast kary, jeden z księży został przeniesiony do innej parafii, a drugi został wysłany do pracy w Ukrainie, gdzie również dopuścił się molestowania.

Abp. Skworc nie powiadomił o sprawie Watykanu. Początkowo duchowny próbował umniejszać swojej roli w całej sprawie, w 2021 roku, jednak przyznał wprost, że doszło do zaniedbań z jego strony.

Imprezę urodzinową biskupa zbojkotowali także katowiccy radni.

Sonda
Czy pedofilia w Kościele to poważny problem?
Mariusz Milewski wygrał z kurią. Ksiądz pedofil wykorzystywał go 9 lat. Dostanie odszkodowanie w wysokości 600 tysięcy złotych.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany