Arcybiskup Skworc uprzedził radnych? Nie jest już honorowym obywatelem Tarnowa

2021-07-23 21:27
Arcybiskup Skworc uprzedził radnych? Nie jest już honorowym obywatelem Tarnowa
Autor: Adrian Tync/CC BY-SA 4.0; Jakub Kwaśny/Facebook.com Arcybiskup Wiktor Skworc nie jest już honorowym obywatelem Tarnowa. Przewodniczący tamtejszej rady miasta Jakub Kwaśny opublikował dziś pismo od metropolity katowickiego, w którym zrzeka się on tytułu.

Arcybiskup Wiktor Skworc nie jest już honorowym obywatelem Tarnowa. Przewodniczący tamtejszej rady miasta Jakub Kwaśny opublikował dziś pismo od metropolity katowickiego, w którym zrzeka się on tytułu. Już wcześniej wniosek o pozbawienie go tego tytułu złożyli radni Lewicy. Nad arcybiskupem Skworcem zawisły czarne chmury, po tym jak Stolica Apostolska wszczęła postępowanie w jego sprawie.

Arcybiskup Skworc uprzedził radnych? Nie jest już honorowym obywatelem Tarnowa

Jak informuje PAP, arcybiskup Wiktor Skworc nie jest już honorowym obywatelem Tarnowa. Przewodniczący tamtejszej rady miasta Jakub Kwaśny opublikował dziś na swoim profilu facebookowym zdjęcie pisma, w którym metropolita katowicki zrzeka się tytułu. Już wcześniej radni Lewicy z Tarnowa złożyli wniosek o odebranie go duchownemu. Arcybiskup Skworc był ordynariuszem diecezji tarnowskiej od grudnia 1997 r. do listopada 2011 r. Radni z Tarnowa złożyli wniosek o przyznanie mu tytułu honorowego obywatela miasta, gdy został on metropolitą katowickim.

Tarnów. Zaniedbania arcybiskupa Skworca ws. pedofilii?

Jak informuje PAP, zrzeczenie się przez arcybiskupa Skworca honorowego obywatelstwa Tarnowa ma związek z postępowaniem, jakie prowadziła w jego sprawie Stolica Apostolska. Duchowny był podejrzewany o zaniedbania, jakich miał się dopuścić w diecezji tarnowskiej, po tym jak wyszła na jak kwestia wykorzystywania seksualnego małoletnich. Na początku lipca arcybiskup Skworc złożył ponadto rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Metropolita katowicki zobowiązał się jednocześnie dać pieniądze na wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego - mają one pochodzić z prywatnych środków duchownego. Co więcej, poprosił on Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, czyli biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicy biskupiej, choć zachował funkcję metropolity.

Czytaj też: Tarnów: Małe zainteresowanie szczepieniami. Tam się już nie zaszczepisz

Czytaj też: Tarnów: Wybrali najgorszy sposób na upały. Grozi im do 10 lat więzienia

Protest przed siedzibą kardynała Dziwisza w Krakowie