QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdobądź komplet punktów!

2021-07-21 21:45
QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!
Autor: Kazimierz Wojniakowski (Tadeusz Kościuszko); Marcin Zaleski ("Wzięcie Arsenału"); Nieznany - Adam Szelagowski "Wiek XX', Warszawa 1937 (uczestnicy powstania wielkopolskiego) - Wikimedia Commons QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!

Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, styczniowe i wiele innych. Polskie powstania to jednocześnie część naszej historii, z której możemy być dumni, a z drugiej - źródło wiele gorzkich refleksji nad losem naszych przodków, którzy ginęli w zrywach narodowowyzwoleńczych. Jakie powstania pamiętacie? Warszawskie, listopadowe, styczniowe? W naszym quizie nie unikniecie pytań m.in. o daty ich wybuchu.

QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, styczniowe, kościuszkowskie

Polskie powstania to historia równie napawająca dumą co bolesna, z uwagi na to, że wiele naszych zrywów narodowowyzwoleńczych okazało się porażką. Najbardziej tragiczne wydarzenia towarzyszyły chyba powstaniu warszawskiemu, w czasie którego zginęło wiele polskiej ludności cywilnej, którą wymordowali Niemcy. Powstanie listopadowe i powstanie styczniowe to już walka z zaborcą rosyjskim, choć również krwawo stłumiona. Szczególne miejsce w sercach Polaków zajmuje na pewno insurekcja kościuszkowska (powstanie kościuszkowskie), która próbowała zapobiec trzeciemu i jak się później okazało, ostatniemu rozbiorowi polski, który na wiele lat pozbawił nas niepodległości.

Polskie powstania. Jakie jeszcze?

Polskie powstania to również zrywy narodowowyzwoleńcze na mniejszą skalę, które dotyczyły przede wszystkim wybranych regionów znajdujących się pod zaborami i okupacją. Tak było z kolei z Polakami, którzy brali udział w powstaniu krakowskim, powstaniu wielkopolskim i powstaniach śląskich. W naszym quizie nie może również zabraknąć miejsca dla powstania w getcie warszawskim, które było z kolei walką o godność człowieka i sprzeciwem wobec bestialstwa, jakie Niemcy fundowali Żydom.

Czytaj też: QUIZ. Powstanie warszawskie bez tajemnic. Czy jesteś patriotą? Udowodnij!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE