Andrzejki 2020. Znani Andrzeje ze Śląska. Artyści, sportowcy, naukowcy [GALERIA]

2020-11-30 11:15 Rafał Strzelec

Andrzejki to nietypowe święto, obchodzone w wigilię świętego Andrzeja, patrona m.in. narodów słowiańskich, niektórych państw (w szczególności Szkocji), a także podróżnych czy rybaków. Wieczorem z 29 na 30 listopada wielu z nas próbuje z pomocą andrzejkowych wróżb przewidzieć przyszłość. Andrzej to bardzo popularne imię w Polsce. Nic więc dziwnego, że w ostatni dzień miesiąca bardzo wielu mężczyzn ma okazję do świętowania. Przedstawiamy Wam galerię ze znanymi Andrzejami ze Śląska.

Andrzejki 2020. Imieniny Andrzeja 30 listopada. Zobacz, kto dziś świętuje!

Andrzej to bardzo popularne imię w Polsce. Wedle statystyk to trzecie imię męskie w naszym kraju. Zgodnie z danymi aktualnymi na styczeń tego roku mamy ponad 570 tys. Andrzejów w Polsce. Bardziej popularne imiona to Piotr i Krzysztof. O tym, że Andrzejów mamy w naszym kraju dużo, świadczy chociażby fakt, że prezydentem Polski jest właśnie Andrzej Duda. Głowa państwa nie jest jedyną znaną osobistością, która ma tak na imię. Poniżej przedstawiamy Wam galerię naszych śląskich Andrzejów! Znacie ich? To znakomici aktorzy, sportowcy, naukowcy, artyści. Zobaczcie koniecznie naszą galerię.

Andrzejki 2020. Popularne wróżby i zwyczaje

Nie wiemy zbyt wiele o początkach odprawiania Andrzejek. Najprawdopodobniej to święto wywodzi się ze starożytnej Grecji. W Szkocji, której św. Andrzej jest patronem, 30 listopada jest świętem narodowym. W wigilię jego imienin odprawiane są różnego rodzaju wróżby, które mają nam pomóc rozwikłać zagadki przyszłości. Oczywiście większość z nich to zwyczajna zabawa, ale któż nie próbował lania wosku przez dziurkę od klucza, ustawiania butów i obierania jabłek, z których obierki miały pokazać młodej pannie imienia narzeczonego.

Dramat Prezydenta Dudy. Górale szykują okrutną zemstę. Felieton wideo Adama Federa, odc. 164.