Babia Góra. UWAGA, turyści! Drugi stopień zagrożenia lawinowego!

2020-02-22 7:33 Michał Michalak
Babia Góra. UWAGA, turyści! Drugi stopień zagrożenia lawinowego!
Autor: Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons Komunikat o drugim stopniu zagrożenia lawinowego na Babiej Górze wydało GOPR

Komunikat w tej sprawie wydało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wszystko w związku z opadami śniegu w wysokości ponad 20 cm w ostatnich godzinach i bardzo silnym wiatrem, który na Babiej Górze osiągął w piątek prędkość większą niż 100 km/h. W takich warunkach wymaga się oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy i zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa.

Komunikat GOPR o drugim stopniu zagrożenia lawinowego obowiązuje co najmniej do końca dnia. Za niesprzyjające warunki na Babiej Górze odpowiadają silny wiatr, które może przenosić śnieg zarówno w czasie opadu, jak i już istniejącą pokrywę.

Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje na stromych stokach, przede wszystkim w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu. Dotyczy to głównie żlebów, kotłów i zagłębień terenu, po północnej stronie masywu, ale także ruin BV. Na powierzchni starej pokrywy grubsza warstwa szreni przykryta warstwą śniegu z ostatnich opadów słabo związanego (CT 1 ok. 15 cm od góry). To nie wszystko.

Zagrożenie lawinowe będzie się zwiększać z biegiem soboty, a to w związku z postępującym ociepleniem. Prognoza na dziś to pogodnie z temperaturą w partiach szczytowych ok. 4 stopnie i wiatrem wiejącym z prędkością 80 km/h. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na ww. stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Kolejny komunikat GOPR może się pojawić jeszcze na dziś, bo na noc zapowiadane są duże opady deszczu, a siła wiatru nie osłabnie.

Ojciec zginął ratując córeczkę

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.