Uzależnienie od produkcji m.in. w Chinach wzbudziło obawy, że zabraknie niektórych leków.

i

Autor: Shutterstock Uzależnienie od produkcji m.in. w Chinach wzbudziło obawy, że zabraknie niektórych leków.

Co się dzieje z lekami, których pacjenci sobie nie zaaplikowali?

2019-10-18 18:00

Co jest w ściekach komunalnych? Nie tylko to, o czym teraz myślicie. W nich lądują również farmaceutyki, głównie te, które można kupić bez recepty. By je usunąć ze ścieków w Jaworznie powstanie specjalna oczyszczalnia. Pierwsza taka w Polsce!

Faszerujemy się coraz większą ilością tabletek na wszystko i przeciw wszystkiemu. Co gorsza wiele z nich ląduje w… klozetach. A stamtąd wędrują do „zwykłych” ścieków. I to jest problem dla firm komunalnych. – Poziom stężenia farmaceutyków w ściekach komunalnych w połączeniu z tradycyjnymi metodami oczyszczania ścieków takimi jak: mechaniczne oczyszczanie ścieków z zastosowaniem osadników wstępnych, biologicznych, reaktorów SBR, czy fermentacja osadów ściekowych i koagulacja chemiczna, nie zapewniają wysokiej efektywności usuwania tych związków ze ścieków. Stąd w Jaworznie rusza unikatowy na skalę światową oraz pierwszy w Polsce projekt naukowo-badawczy pod nazwą „Opracowanie innowacyjnej metody usuwania farmaceutyków ze ścieków” – wyjaśnia jeden z pomysłodawców projektu – Józef Natonek, prezes Zarządu Wodociągów Jaworzno.

Budowę unikatowej, przynajmniej jak na polskie warunki, oczyszczalni wspierać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Oczyszczalnia ścieków farmaceutycznych powstanie, w ciągu dwóch lat, w miejskiej jaworznickiej oczyszczalni ścieków komunalnych. Na początek będzie to pilotażowa instalacja. Pozwoli na redukcję ze ścieków ok. 90 proc. farmaceutyków spuszczonych do nich z prądem spłuczek klozetowych. Sam proces, nie wdając się w techniczne szczegóły, ma być sam w sobie ekologiczny. Nie będzie się w nim stosować jakichkolwiek sztucznych związków chemicznych. Instalacja ma kosztować 3,09 mln zł, z czego 1,854 mln zł sfinansuje NFOŚiGW.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki