Kolejne dwie osoby zmarły w wyniku zatrucia czadem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

"Cichy zabójca" znów atakuje!

Czad zbiera tragiczne żniwo. Pierwsza śmiertelna ofiara w tym sezonie na Śląsku

2022-10-02 11:49

Nie żyje jedna osoba, która zatruła się tlenkiem węgla. To pierwszy w tym sezonie śmiertelny przypadek zatrucia czadem na Śląsku. "Cichy zabójca" zaatakował również w Chorzowie. Na szczęście tam nie doszło do tragedii. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem i apelują o ostrożność.

Do śmiertelnego zatrucia czadem doszło w Rybnie w powiecie kłobuckim. Informację o tragedii przekazała w niedzielę, 2 października rzeczniczka śląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska. Jak podkreśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową "jest to pierwsza ofiara śmiertelna w tym sezonie grzewczym".

To jednak nie jedyny przypadek zatrucia czadem w regionie. W sobotę wieczorem, w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym w Chorzowie doszło do potrucia tlenkiem węgla, w tym dwójki dzieci. Na szczęście nie doszło do najgorszego.

- Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla i pożarów spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych - podkreśla mł. bryg. Aneta Gołębiowska i apeluje, żeby montować w mieszkaniach czujniki tlenku węgla. - Tlenek węgla jest niewidoczny i niewyczuwalny dla ludzkich zmysłów - dodaje.

Strażacy przypominają również o konieczności sprawdzenia przewodów kominowych. Popękane i zatkane sadzami mogą być przyczyną zatruć i pożarów. Ważne jest również sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, aby do mieszkań zapewniony był dopływ powietrza i odpływ spalin, a także stanu technicznego urządzeń grzewczych, jak np. przepływowe gazowe podgrzewacze wody.

Straż pożarna każdego roku ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z tlenkiem węgla. Przyczyny zatruć są wciąż te same i ciągle przez wielu ignorowane - niedrożność przewodów kominowych, brak właściwej wentylacji i dbałości o urządzenia grzewcze. Straż apeluje również, aby nie zostawiać potencjalnego źródła ognia bez kontroli.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Sonda
Czy zatrułeś/-aś się kiedyś czadem?
Jak uniknąć zatrucia czadem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki