Nielegalny parking w rejonie Rawy. Kierowcy nadal mogą tam parkować za darmo

i

Autor: Paweł Szałankiewicz

Katowice

Czy w Katowicach można parkować za darmo? Można. Oto lista darmowych parkingów

Od 1 grudnia w Katowicach obowiązuje nowa polityka parkingowa. Efekty widać gołym okiem. Najpopularniejsze parkingi opustoszały, a centra przesiadkowe wypełniły się po brzegi samochodami. Kierowców odstraszają wysokie opłaty za postój. Ale mamy dobrą wiadomość - w centrum wciąż istnieje kilka miejsc, gdzie można zostawić samochód i nie zapłacić za to ani złotówki. Gdzie można parkować za darmo w Katowicach? Wyjaśniamy.

1 grudnia, po wielu miesiącach wytężonych przygotowań, w Katowicach zaczęła obowiązywać nowa polityka parkingowa. Obszar płatnego parkowania znacznie się powiększył. Obecnie w mieście funkcjonują dwie strefy płatnego parkowania: A i B. Pierwsza obejmuje ścisłe centrum miasta, a druga - jego obrzeża, część Koszutki, Zawodzia i Osiedla Paderewskiego.

Nowe stawki za parkowanie w centrum Katowic

Zmianie uległy również stawki opłat za parkowanie w Katowicach.

W strefie A (śródmiejskiej) opłaty obowiązują od poniedziałku do soboty w godzinach 7-17 i prezentują się następująco:

 • 3 zł – za postój do 30 minut
 • 6 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
 • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
 • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
 • 6,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Z kolei w stefie B opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 7-17 i prezentują się następująco:

 • 2 zł – za postój do 30 minut
 • 4 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
 • 4,80 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
 • 5,60 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
 • 4,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Czy w Katowicach można parkować za darmo? 

Jak tłumaczy katowicki magistrat, poszerzenie obszaru płatnego parkowania i podniesienie stawek ma wymusić większą rotację samochodów na miejscach parkingowych w centrum miasta. Pierwsze efekty było widać gołym okiem już 1 grudnia, gdy opustoszały najpopularniejsze katowickie parkingi (m.in. parking na pl. Sejmu Śląskiego).

Na szczęście mamy dobrą wiadomość. W centrum Katowic i okolicach istnieje kilka miejsc, gdzie nadal można zostawić swój samochód za darmo. To przede wszystkim centra przesiadkowe, ale również tak zwane "białe plamy", których nie udało się zlikwidować na czas.

Centra Przesiadkowe w Katowicach

W Katowicach funkcjonują trzy centra przesiadkowe:

 • CP Zawodzie przy ul. 1 Maja
 • CP Brynów przy ul. Kościuszki
 • CP Ligota naprzeciw dworca kolejowego w Ligocie

Dotychczas, by móc zaparkować w dowolnym centrum przesiadkowym za darmo, trzeba było posiadać ważny bilet komunikacji publicznej zakodowany na karcie ŚKUP. Ale we wrześniu tego roku karta została zlikwidowana, a w jej miejsce uruchomiono nową aplikację Transport GZM.

Zmiana systemu wykreowała pewne problemy, dlatego obecnie parkowanie w katowickich centrach przesiadkowych jest darmowe dla wszystkich kierowców. Z tego, co udało nam się dowiedzieć, docelowo urzędnicy chcą powrócić do poprzedniego rozwiązania - postój za darmo za ważny bilet - ale na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ono wdrożone.

Centrum przesiadkowe Zawodzie

W centrum przesiadkowym na Zawodziu jest dostępnych 405 miejsc parkingowych. Są tam również miejsca postojowe dla rowerów, stacja rowerów miejskich, punkty "Kiss & Ride", miejsca postojowe dla taksówek. Dla podróżnych dostępny jest także budynek dworca, w którym znajdują się toalety, punkt sprzedaży biletów i kiosk.

Centrum przesiadkowe na Zawodziu obsługuje 6 linii tramwajowych (14, 15, 34, 36, 37, 43) oraz 14 linii autobusowych (18, 30, 44, 66, 70, 74, 76, 76N, 149, 162, 600, 930, 931, M101).

Dojedziemy stamtąd do centrum Katowic i CP Brynów, a także do dzielnic: Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec, Koszutka, Bogucice, Załęże, os. Witosa.

Z Zawodzia można również dotrzeć do sąsiednich gmin i miast: Siemianowice Śląskie, Chorzów, Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Chełm Śląski, Imielin, Bieruń, Lędziny).

Centrum przesiadkowe Brynów

W centrum przesiadkowym na Brynowie jest dostępnych 492 miejsc parkingowych. Są miejsca postojowe dla rowerów, stacja rowerów miejskich, punkty "Kiss & Ride" i miejsca postojowe dla taksówek. Podobnie jak na Zawodziu, na CP Brynów znajduje się budynek dworca z kioskiem i toaletami w środku.

CP Brynów obsługuje 5 linii tramwajowych (6, 14, 16, 36, 46) oraz 14 linii autobusowych (9, 11, 13, 29, 45, 51, 296, 297, 297N, 688, 689, 913, 937, M12).

Z brynowskiego centrum można dojechać do centrum Katowic, CP Zawodzie oraz do dzielnic: Piotrowice, Ochojec, Ligota, Podlesie, Zarzecze, Kostuchna, Murcki, Koszutka, Wełnowiec, Józefowiec, Załęże, os. Tysiaclecia, os. Witosa, Szopienice.

Są tutaj również realizowane połączenia do sąsiednich miast i gmin: Siemianowice Śląskie, Ruda Śląska, Mikołów, Łaziska, Tychy, Chorzów, Bytom, Sosnowiec, Czeladź, Orzesze.

Centrum przesiadkowe Ligota

W centrum przesiadkowym na Ligocie jest dostępnych 110 miejsc parkingowych. Są też miejsca dla rowerów, stacja rowerów miejskich, miejsca postojowe dla taksówek oraz punkt "Kiss & Ride".

CP Ligota obsługuje 3 linie autobusowe (13, 51, 913) oraz pociągi PKP, które jeżdżą średnio co 10 minut i docierają do centrum Katowic po około 6 minutach.

Darmowe parkingi w Katowicach

Przygotowania do wcielenia w życie nowej polityki parkingowej trwały w Katowicach od wielu miesięcy. Niestety, z różnych powodów nie udało się zlikwidować wszystkich "białych plam", czyli dzikich/darmowych parkingów.

Na chwilę obecną kierowcy nadal mogą parkować bezpłatnie na placu przed Superjednostką. Parking liczy ok. 140 miejsc postojowych i powstał kilka lat temu w miejcu wyburzonego Pałacu Ślubów. Urząd nie może wprowadzić na nim opłat, ponieważ nie przewiduje tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W niedalekiej przyszłości zostanie zlikwidowany, ale kiedy dokładnie - tego jeszcze nie wiadomo.

Zaparkować za darmo można również między rzeką Rawą a ulicami ks. Stanisława Maślińskiego i św. Pawła. Nielegalne klepisko zostało zagrodzone, ale tylko z jednej strony. Dlatego kierowcy chętnie zostawiają tam swoje samochody.

Parkingi w galeriach handlowych w centrum Katowic

W ścisłym centrum Katowic znajdują się dwie galerie handlowe. Obie oferują kierowcom krótki postój za darmo.

Galeria Katowicka posiada dwupoziomowy parking na 1200 miejsc postojowych. Pierwsza godzina postoju postoju jest bezpłatna, a każda kolejna rozpoczęta godzina kosztuje 4 zł. Kierowcy mogą też wykupić abonament. Najtańszy, 7-dniowy abonament kosztuje 120 zł, a miesięczny - 450 zł. Osoby posiadające Katowicką Kartę Mieszkańca mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 30 procent.

Drugi parking na 381 miejsc znajduje się w galerii Supersam przy ul. Piotra Skargi 6A. Pierwsza godzina postoju nic nie kosztuje, za drugą trzeba zapłacić 5 zł, a za trzecią i każdą kolejną - 6 zł. Zainteresowani mogą również wykupić miesięczny abonament na parkowanie, który kosztuje 260 zł + VAT (w wersji nocnej w godzinach 19:30-9:00 kosztuje 150 zł + VAT).