Dentyści z Katowic przebadają średniowieczne „wampiry” z Gliwic

i

Autor: Shutterstock Dentyści z Katowic przebadają średniowieczne „wampiry” z Gliwic

Dentyści z Katowic przebadają średniowieczne „wampiry” z Gliwic

Stomatolodzy z Katowic przebadają zęby… „wampirów” z Gliwic. Groby sprzed 500 lat zostały odkryte w 2013 roku, podczas budowy średnicówki w Gliwicach. Doniesienia o wampirzych grobach odbiły się szerokim echem w świecie. Szkielety miały obcięte głowy, ułożone w nogach lub na rękach. Tę formę pochówku określa się mianem antywampirycznej. Teraz znaleziska przejdą gruntowne badania. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Groby wampirów odkryto podczas budowy DTŚ w Gliwicach

W 2013 roku sensacyjne odkrycie podczas prac na budowie DTŚ w Gliwicach zwróciło na Śląsk oczy całego świata. Odkryto wówczas kilkanaście szkieletów z odciętymi głowami, które były ułożone między nogami lub na rękach. Podobne groby znajdowano już wcześniej w Europie czy Stanach Zjednoczonych, jednak nigdy na taką skalę jak w Gliwicach. To właśnie na Śląsku znajdowało się największe cmentarzysko wampirów na kontynencie.

Czytaj także: Siedlec Duży: Pijany Dominik pędził fiatem przez wieś. Zginął 28-latek. Kierowca stanie przed sądem

Teraz czaszki sprzed 500 lat przejdą gruntowne badania

To pierwszy przypadek w Polsce, kiedy to znalezisko archeologiczne zostanie tak gruntownie przebadane przy pomocy najnowocześniejszych technologii diagnostyki stomatologicznej. W podobny sposób na świecie badano m.in. egipskie mumie.

Express Biedrzyckiej 08.06 (Krzysztof Śmiszek, Andrzej Byrt) Sedno Sprawy: Krzysztof Sobolewski

Czaszki zostaną przebadane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, m.in. RTG, tomografii komputerowej, skanera 3D i lasera przenikającego przez zęby. Naukowcy chcą sprawdzić, z jakimi schorzeniami mierzyli się pochowani w ten sposób ludzie, jaki był ich poziom stresu, dieta, a nawet jakie mieli nałogi.

Przeczytaj koniecznie: 2-letni Mareczek z Mysłowic nie żyje. Matka Magdy w rozpaczy: "Ona tego nie zrobiła!"

Zęby są "archiwum" całego życia człowieka, także tego sprzed połowy milenium. Teraz będziemy mogli do niego po raz pierwszy zajrzećzapowiada lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec, koordynatorka badań.

Sonda
Wierzysz w legendy o wampirach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki