Wierni poruszeni

Diecezja sosnowiecka w żałobie. Wspólna msza w intencji zmarłych księży. "Czy to tak wypada?" - pytają poruszeni wierni

Parafianie są wstrząśnięci tragedią, jaka wydarzyła się w samym centrum Sosnowca. Młodego diakona Mateusza znaleziono z ranami kłutymi tuż przy domu katolickim. Kilka godzin później, okazało się, że nie żyje drugi ksiądz. Diecezja sosnowiecka pogrążyła się w żałobie. Na prośbę biskupa odbyły się msze w intencji zmarłych duchownych. Jednak parafianie pytają, "czy to tak wypada?". Wszystko przez okoliczności śmierci obu duchownych.

Diecezja sosnowiecka wstrząśnięta tragedią. Odprawiono msze za zmarłych duchownych

Ciało Mateusza B., młodego diakona, znaleziono przy samochodzie tuż przy domu katolickim w Sosnowcu przy ulicy Kościelnej. Obrażenia, jakie stwierdzono na jego ciele podczas oględzin, wskazują, że doszło do zabójstwa. Kilka godzin później kuria poinformowała o śmierci drugiego księdza, Roberta Sz. Duchowny miał wejść pod pędzący pociąg tuż przy stacji Sosnowiec Główny.

Biskup zwrócił się z prośbą do wiernych o "gorliwą modlitwę o życie wieczne" dla zmarłych księży. Biskup Kaszak zwrócił się także do kapłanów diecezji, by - zgodnie ze zwyczajem - odprawili msze za zmarłych księży.

- Jest zwyczajem w naszej diecezji, że za zmarłego kapłana nasi księża odprawiają Mszę św. Ponadto proszę wszystkich kapłanów, aby również odprawili Mszę św. za zmarłego naszego drogiego diakona i niech to uczynią w najbliższym czasie - czytamy w oficjalnym komunikacie sosnowieckiej kurii.

Część mszy w intencji duchownych już odprawiono, jednak wśród parafin pojawiły się pytania, "czy to tak wypada?". Wszystko ze względu na okoliczności, w jakich zginęli diakon i ksiądz.

Choć prokuratura oficjalnie wszczęła dwa śledztwa i nie łączy ze sobą obu tych śmierci, to według nieoficjalnych informacji, do których dotarł RMF24, to ksiądz miał zadać śmiertelne ciosy nożem diakonowi, a następnie popełnić samobójstwo.

Czy tak było? Na to pytanie muszą odpowiedzieć śledczy. W czwartek, 9 marca, w Zakładzie Medycyny Sądowej z samego rana rozpoczęła się podwójna sekcja zwłok. Biegli muszą ustalić przyczynę śmierci diakona, a także jej mechanizm.

Jednak o jej wstępnych wynikach, jak zaznaczył prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, prokuratura nie będzie informować.

- O wynikach sekcji będzie można powiedzieć dopiero, gdy wpłyną do nas jej wyniki na piśmie - zaznaczył prokurator w rozmowie z "Super Expressem".

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • pokonackryzys.pl
Sonda
Czy dożywocie to odpowiednia kara za zabójstwo?
Tajemnicza śmierć w Sosnowcu. Dwóch duchowych zginęło tragicznie
Nasi Partnerzy polecają