Dramatyczny wzrost zakażeń koronawirusem: Wymazy będą pobierać nawet strażacy!

2022-01-27 14:43
Dramatyczny wzrost zakażeń. Chorych będą testować strażacy
Autor: MARCIN GADOMSKI/SUPER EXPRESS Dramatyczny wzrost zakażeń. Chorych będą testować strażacy

Od piątku 28 stycznia strażacy będą pobierać wymazy w kierunku COVID-19. - Uruchomimy dwa punkty wymazowe. Pierwszy powstanie w piątek w Katowicach na parkingu A od strony ul. Olimpijskiej przy NOSPRze- informuje Aneta Gołębiowska, rzeczniczka KW PSP w Katowicach. To wszystko przez wzrost zakażeń, a także chętnych, którzy chcą wykonać test.

Dramatyczny wzrost zakażeń koronawirusem: Wymazy będą pobierać nawet strażacy!

Od piątku 28 tycznia przy ulicy Olimpijskiej na parkingu A przy NOSPRze, będzie działać punkt wymazowy, utworzony przez strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. 16 żołnierzy oraz 10 strażaków dziennie będzie pomagać w funkcjonowaniu punktu w Katowicach, który ma działać w godzinach od 10.00 do 18.00. 

- Państwowa Straż Pożarna we współpracy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim oraz szpitalem MSWiA w Katowicach i szpitalem miejskim w Gliwicach, uruchomi w najbliższych dniach dwa punkty wymazowe. Pierwszy powstanie w piątek 28 stycznia w Katowicach, a kolejny w poniedziałek 31 stycznia w Gliwicach, przy hali widowiskowej Arena - mówi mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznika KW PSP w Katowicach.

Czytaj także: Dramatyczne prognozy. Nawet 160 tysięcy zakażeń dziennie

Próbki będą pobierać przeszkoleni strażacy.

Drugi punkt zostanie uruchomiony w poniedziałek o godz. 12.00 w Gliwicach przy hali widowiskowej Arena. – Nasz punkt przy szpitalu pobiera około 300 próbek na dobę. Ten nowy punkt będzie mógł pobierać nawet tysiąc wymazów. To ułatwi mieszkańcom całego regionu testowanie – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes szpitala miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Aby się przebadać trzeba będzie wjechać od ul. Kujawskiej. Wpierw czeka nas weryfikacja skierowania w okienku specjalnego kontenera, a następnie  będzie można wykonać test w jednym z dwóch namiotów. W jednym próbki pobierać będą żołnierze, w drugim strażacy. Punkt pracować ma codziennie, także w weekendy w godzinach od 10.00 do 20.00.

Oba punkty przyjmować będą w systemie drive-thru oraz także pieszych.

Będzie więcej punktów wymazowych w woj. Śląskim

W województwie śląskim funkcjonuje obecnie 60 tzw. punktów pobrań. W ostatnich dniach uruchomiono dwa w Żywcu oraz jeden w Żorach. Kolejny uruchomiono 27 stycznia w Rudzie Śląskiej, Zawierciu i Łaziskach Górnych.W najbliższych dniach powstanie także dodatkowych co najmniej 20 miejsc na terenie całego regionu, gdzie mieszkańcy będą mogli wykonać test pod kątem obecności koronawirusa. Śląskie laboratoria już teraz wykonują ponad 22 tys. testów PCR na dobę, a to tylko połowa ich możliwości.

- Patrząc na to, że coraz więcej mieszkańców odpowiedzialnie decyduje się na wykonanie badania PCR, aby sprawdzić, czy są zakażeni, chcemy usprawnić ten proces. Dlatego postanowiliśmy uruchomić dwa duże punkty z możliwością do tysiąca pobrań próbek od mieszkańców dziennie – przekazuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.  

Agata była w ciąży i miała koronawirusa. Skończyło się tragicznie
Sonda
Bardziej boisz się szczepionki na koronawirusa czy koronawirusa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE