szczepienie szczepionka covid koronawirus pandemia

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Szczepienie na koronawirusa - zdj. ilustracyjne.

Zaszczepieni a kwarantanna. Kto jest zwolniony z kwarantanny? Czy szczepienie zwalnia domowników z izolacji?

2022-01-26 17:17

Kwarantanna została skrócona do 7 dni. Co z osobami zaszczepionymi? Czy nowe przepisy dotyczące kwarantanny zmieniają sytuację zaszczepionych i domowników? Zmiany w prawie sprawiają, że pojawia się coraz więcej pytań o to, kto jest zwolniony z kwarantanny oraz czy kwarantanna obejmuje zaszczepionych. Wątpliwości na temat tego, czy osoba zaszczepiona objęta jest obowiązkową kwarantanną rozwiewamy w poniższym materiale. Przepisy skracające czas kwarantanny do 7 dni weszły w życie od 25.01.2022.

Zaszczepieni a kwarantanna. Nowe przepisy

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia, czyli w związku z kontaktem z osobą zakażoną, również poprzez wspólne mieszkanie z osobą zakażoną (izolowaną). Kwarantannie podlegają także osoby wracające z zagranicznej podróży. Na dzień 26 stycznia 2022 r. w Polsce kwarantanną objętych jest 909 567 osób. Przypomnijmy, dla osób skierowanych na kwarantannę do 24 stycznia br. trwa ona 10 dni. Od 25 stycznia osoby skierowane na kwarantannę w związku z kontaktem z osobą zakażoną, mają obowiązek przebywać na niej o 3 dni krócej, czyli 7 dni. Jak tłumaczy ministerstwo zdrowia, czas kwarantanny został skrócony, ponieważ oba nowe warianty koronawirusa: delta i omikron, dają objawy zdecydowanie szybciej, niż poprzednie mutacje.

Wprowadzanie co jakiś czas w związku z epidemią COVID-19 nowych zasad sprawia, że trudno nadążyć. Pojawia się coraz więcej pytań o to, kto jest zwolniony z kwarantanny oraz czy kwarantanna obejmuje zaszczepionych. Szczegóły - w dalszej części materiału.

Przeczytaj koniecznie: Kwarantanna: Nowe zasady. Zaszczepieni, domownicy - kogo obejmuje i ile trwa kwarantanna?

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Zaszczepieni a kwarantanna

W lepszej sytuacji są w pełni zaszczepieni - kwarantanna w ich przypadku może zostać w ogóle zniesiona. Jeśli mieszkamy z osobą, której test na COVID-19 okazał się pozytywny (izolacja) i jesteśmy w pełni zaszczepieni, możemy zostać zwolnieni z kwarantanny, pod warunkiem, że uzyskamy negatywny wynik testu. Zwolniona z kwarantanny może zostać w pełni zaszczepiona osoba "po kontakcie". W takim przypadku, osoba ta zobowiązana jest jednak do zgłoszenia faktu kontaktu do inspekcji sanitarnej.

Osoba zaszczepiona a kwarantanna po podróży

Kwarantannie podlegają również podróżujący poza granice Polski (10 dni). Jeśli jesteśmy w pełni zaszczepieni i wracamy z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen czy też z Turcji, możemy zostać zwolnieni z kwarantanny - musimy przedstawić certyfikat zaszczepienia. Zwolnieni z kwarantanny mogą zostać również ci, którzy mają dokument potwierdzający przebycie COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub negatywny wynik testu na koronawirusa zrobiony w ciągu ostatnich 48 godzin.

CZYTAJ: Chora na Covid urodziła córeczkę, potem przeszła piekło. „To cud, że żyję”

Inaczej ma się sytuacja w przypadku powracających do Polski spoza strefy Schengen. Dla nich kwarantanna obowiązuje dłużej (14 dni), a zwolnić z niej może jedynie negatywny wynik testu na COVID-19, bez względu na to, czy jesteśmy zaszczepieni czy też nie.

Kto nie podlega obowiązkowej kwarantannie?

Oprócz w pełni zaszczepionych, kwarantannie nie podlegają ozdrowieńcy, czyli osoby, które chorowały na COVID-19, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, a także osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie.

Sonda
Złamałaś/ złamałeś kiedykolwiek zasady związane z kwarantanną?