Kwarantanna a izolacja: Nowe zasady. Zaszczepieni, domownicy - kogo obejmuje i ile trwa kwarantanna?

2022-02-09 12:56

Nowe zasady kwarantanny i izolacji. W środę, 9 lutego 2022, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących kwarantanny i izolacji, które częściowo wejdą w życie od 15 lutego 2022. Jakie są nowe zasady kwarantanny i izolacji? Czy gdy mamy do czynienia z osobą zakażoną COVID-19, niezmiennie czeka nas kwarantanna? Zaszczepieni i domownicy chcą wiedzieć, czy również będą musieli spędzać 7 dni na kwarantannie. Od kiedy nowe zasady obowiązują? Szczegóły poniżej.

Kwarantanna: Nowe zasady od 15 lutego 2022

Dopiero co nowe zasady kwarantanny wprowadziło rozporządzenie, które weszło w życie we wtorek (25 stycznia), a już w środę, 9 lutego 2022 roku poznaliśmy kolejne zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji. Przypomnijmy, że wcześniejsze ustalenia dotyczyły osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19 oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia. Kwarantanna będzie kończyła się po 7 dniach (wcześniej po 10 dniach). Co ważne, osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach (10 dni).

Kwarantanna z kontaktu zlikwidowana

W środę, 9 lutego podczas konferencji przekazano informacje o likwidacji "kwarantanny z kontaktu".

- Likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu. Dotyczy to także osób w tej chwili przebywających na kwarantannie wynikającej z rozpoznania kontaktu. 10 lutego będziemy chcieli wysłać do takich osób SMS zdejmujący z nich kwarantannę – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak tłumaczył, chodzi o wszystkie osoby, które do tej pory miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego jako osoby mające kontakt z osobą zakażoną.

- Od 15 lutego będziemy stosowali izolację siedmiodniową, a nie dziesięciodniową. (...) Również od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę na współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny - tłumaczył  minister Niedzielski. - Likwidujemy instytucję "kwarantanny z kontaktu" - dodał minister.

Koniec z kwarantanną przyjazdową

- Od 11 lutego znosimy kwarantannę przyjazdową. (...) Dla krajów non-schengen będziemy mieli tylko siedmiodniową kwarantannę (...) To decyzje, które dotyczą sektora medycznego - powiedział Niedzielski podczas konferencji.

Kwarantanna a izolacja. Jaka jest różnica?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny  nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. Z kolei izolacja domowa to jak informuje serwis gov.pl " odosobnienie osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2." Oznacza to, że izolacją domową zostaje objęta osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Podczas izolacji domowej, jak sama nazwa wskazuje - zostajemy w domu (chyba, że stan osoby chorej wymaga przewiezienie do szpitala lub też osoba ta została skierowana do izolatorium). Izolacja domowa trwa według nowych przepisów 7 dni (od 15 lutego), jednak lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał.

Przeczytaj także: Zaszczepieni a kwarantanna. Kto jest zwolniony z kwarantanny? Czy szczepienie zwalnia domowników z izolacji?

Agata była w ciąży i miała koronawirusa. Skończyło się tragicznie
Sonda
Złamałaś/ złamałeś kiedykolwiek zasady związane z kwarantanną?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE