Znany lekarz zabił na pasach 27-letniego Andrzeja. Zapadł wyrok w tej głośnej sprawie! Jaka kara dla Jacka H.?

2022-01-18 14:15
Znany lekarz zabił na pasach Andrzeja Lutaka. Jacek H. usłyszał wyrok w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie 18.01.2022
Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Znany lekarz zabił na pasach Andrzeja Lutaka. Jacek H. usłyszał wyrok w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie 18.01.2022

Andrzej Lutak (27 l.) zginął w koszmarnym wypadku, do którego doszło 3 grudnia 2018 roku w Rzeszowie na ul. Krakowskiej, tuż przy galerii Nowy Świat. 27-latek przechodził przez pasy, kiedy potrącił go SUV marki Volvo, którym jechał znany na Podkarpaciu lekarz gastrolog, Jacek H. Dziś (wtorek, 18 stycznia 2022) w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie zapadł wyrok w tej głośnej sprawie.

Wyrok dla rzeszowskiego lekarza Jacka H. za zabicie na pasach pieszego

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 3 grudnia 2018 w Rzeszowie na ul. Krakowskiej, tuż przy galerii Nowy Świat. 27-letni Andrzej Lutak został potrącony na pasach przez SUV marki Volvo, za którego kierownicą siedział znany lekarz Jacek H. Młody mężczyzna nie przeżył.

Od samego początku ojciec Andrzeja Lutaka, który jest byłym policjantem, miał wątpliwości co do prowadzonego postępowania. Zarzucał rzeszowskim służbom opieszałość. Jacek H. początkowo nie przyznawał się do winy, a potem gdy obejrzał monitoring, zmienił zeznania i przyznał się do zarzucanych mu czynów. W konsekwencji chciał dobrowolnie poddać się karze, ale na proponowane przez niego warunki nie zgodził się ojciec ofiary wraz z pełnomocnikiem.

Jacek H. usłyszał wyrok w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie

Dziś, tj. we wtorek, 18 stycznia 2022 w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie zapadł wyrok w tej głośnej sprawie. Jacek H. nie był obecny na sali rozpraw, podczas odczytywania wyroku. Sąd uznał Jacka H. winnym umyślnego naruszenia zasad ruchu drogowego, niezachowania ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, co skutkowało potrąceniem 27-latka i nieumyślnym spowodowaniem śmierci.

Sąd wymierzył mu karę: jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Dodatkowo Sąd orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów przez oskarżonego na okres 8 lat. Sąd zaliczył oskarżonemu na poczet kary czas od 3 grudnia 2018, kiedy zostało mu zabrane prawo jazdy. Ponadto sąd orzekł wobec Jacka H. karę grzywny w liczbie 200 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 100 złotych oraz zasądza oskarżonego wobec oskarżyciela posiłkowego, Leszka Lutaka kwotę 3 tys. 120 złotych zwrotu wydatków,a także wobec Skarbu Państwa kwotę 6 tys. 914 złotych 18 groszy tytułem całości kosztów sądowych.

Wyrok jest nieprawomocny.

Proces znanego lekarza Jacka H. w Rzeszowie

Proces ruszył w maju 2020 roku w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Oskarżycielem posiłkowym od początku jest ojciec ofiary, Leszek Lutak. 12 stycznia wysłuchano opinii ostatniego powołanego biegłego sądowego oraz odtworzono materiały wideo z miejsca zdarzenia. Obrona podczas procesu podnosiła, że Andrzej Lutak leczył się psychiatrycznie i mógł targnąć się na własne życie, a tragiczny wypadek z 3 grudnia 2018 roku mógł być udaną próbą samobójczą, ponieważ inni piesi nie weszli wówczas na pasy. Według obrońcy, 27-latek powinien przebywać w zakładzie zamkniętym, a prędkość, z jaką poruszał się samochód, wyliczona przez biegłego sądowego (o 28 km/h większa, niż dozwolona w tym miejscu) została błędnie obliczona i według obrońcy, który przytoczył inną metodę przeliczania prędkości, było to o zaledwie kilka kilometrów ponad dozwoloną prędkość. Obrońca wnosił o uniewinnienie Jacka H.

Z kolei prokurator wniosła o uznanie oskarżonego winnym i wymierzenia mu kary roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby lat 3, karę grzywny 10 tys. zł, środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat wliczając czas od 3 grudnia 2018, kiedy to prawo jazdy zostało odebrane Jackowi H. oraz obarczenie go kosztami postępowania.

Zobacz też: Młody piłkarz Zacisze Trześń pracował przy kopaniu kanalizacji. Nagle zmarł. Są wyniki sekcji zwłok

Sonda
Czy na polskich drogach czujesz się bezpiecznie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE