Gliwice. Górnicy OSTRO do premiera Morawieckiego: "Jest pan taki sam jak Tusk!"

2020-09-24 9:24 Bartosz Wojsa
Gliwice. Górnicy OSTRO do premiera Morawieckiego: Jest pan taki sam jak Tusk!
Autor: Twitter; Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80 Gliwice. Górnicy OSTRO do premiera Morawieckiego: "Jest pan taki sam jak Tusk!"

Górnicy protestujący pod ziemią w kopalniach na terenie woj. śląskiego w ostrych słowach zwrócili się do premiera Morawieckiego, który nie zdecydował się uczestniczyć w rozmowach na temat przyszłości górnictwa, lecz wysłał swoich przedstawicieli. "Jest pani tak sam jak Tusk", mówią pracownicy kopalni Sośnica w Gliwicach.

Już ponad 400 górników, według danych przedstawionych przez związkowców, protestuje pod ziemią w kilku kopalniach na terenie województwa śląskiego. To strajk wywołany pośrednio przez premiera Mateusza Morawieckiego, który nie zdecydował się odpowiedzieć na apel związkowców i zaproszenie do rozmów. Gdy minął termin, a premier nie odpowiedział, ci rozpoczęli protest. Teraz przedstawiciele rządu debatują ze związkami zawodowymi na temat planu naprawczego dla górnictwa, ale górnicy pamiętają, że premier Morawiecki nie przybył na Śląsk osobiście. - Jesteś pan taki sam jak Tusk! Tak samo wrogi Śląskowi, jak i on - mówią górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica w Gliwicach, którzy protestują pod ziemią, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego. Ich słowa przekazują związkowcy z Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80. 

W czwartek, 24 września, rozpocznie się kolejna tura negocjacji w Katowicach. Wstępne plany zakładają wprowadzenie w Polsce niemieckiego modelu zmian dla górnictwa, który oznacza długofalowe odejście od górnictwa. Związkowcy i przedstawiciele rządowi nie potrafią się jednak dogadać, co do terminu ostatecznego odejścia od węgla. Związkowcy chcą, by stało się to w 2060 roku, a rząd - 10 lat wcześniej. "Może spotkamy się w połowie drogi", wyraża nadzieję Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 

Dramat pani Natalii. Szuka taty od prawie roku
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE