Górnicy na torach. Blokada wysyłki węgla i kiełbasa od Agrounii

2022-01-04 10:11

We wtorek 4 stycznia 2022 r., rozpoczęły się blokady wysyłki węgla do elektrowni. Od rana górnicy i związkowcy blokują tory między innymi przy KWK Piast. Wszystko przez brak porozumienia między zarządem Polskie Grupy Górniczej, a związkami zawodowymi. Chodzi o rekompensaty dla górników za pracę w weekendy. PGG zaprasza do rozmów, ale dopiero 10 stycznia. Górników dołączyła Agrounia.

Górnicy na torach. Blokada wysyłki węgla i kiełbasa od Agrounii

We wtorek rano rozpoczęła się blokada wysyłki węgla do elektrowni. Związkowcy blokują kolejowe wysyłki węgla w ośmiu kopalniach należących do grupy PGG, między innymi Bielszowice, Murcki - Staszic, Halemba czy Piast- Ziemowit. Związkowcy chcą wypłaty rekompensat za przepracowane weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi.

- My niczego nie żądamy. Chcemy, by ktoś docenił naszą ciężką pracę - powiedział szef górniczej Solidarności i przewodniczący związku w PGG Bogusław Hutek.

Jak powiedział PAP Tomasz Głogowski do rozmów z górnikami zostanie wysłany mediator. Te jednak odbędą się dopiero 10 stycznia o godzinie 11.

- "Rozmowy prowadzone są w trybie sporu zbiorowego - obecnie został wyznaczony mediator którym jest radca prawny Malwina Strecker. Kolejny etap to rozmowy z udziałem mediatora" - zapowiedział Głogowski.

Tymczasem, związkowcy zapowiadają, że protest potrwa w takiej formie 48 godzin. Jeśli nie dojdzie do rozmów, będzie trwał kolejne dni.

Jak nieoficjalnie ustalił PAP, koszt związkowych roszczeń szacowany, związany z postulowanym zwiększeniem średniego wynagrodzenia w PGG do 8,2 tys. zł brutto (wobec 7829 zł obecnie) szacowany jest na ok. 130-140 mln zł. 

W dni robocze z kopalń PGG wyjeżdża średnio 35-40 pociągów z węglem na dobę. Związkowcy blokują tory należące do kopalń.

Do górników dołączyli przedstawiciele Agrounii z Michałem Kołodziejczykiem na czele. - Utożsamiamy się ze wszystkim, co reprezentujecie. Jesteśmy u was, żeby was wesprzeć. Wasz interes, to nasz interes - stwierdził witając się z blokującymi tory przy Halembie. Przedstawiciele Agrounii przywieźli górnikom kiełbasę i chleb.

Przypominamy. Decyzje o strajku zapadły 29 grudnia, podczas posiedzenia sztabu protestacyjno-strajkowego, w skład którego - obok Solidarności - wchodzą przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Kadra, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych i Wolnego Związku Zawodowego Sierpień'80. Mimo to, górnicy zaznaczyli, że są gotowi by rozmowy kontynuować.

Wcześniej od 21 do 23 grudnia związkowcy prowadzili ostrzegawczą blokadę wysyłki węgla.

Dr Hamankiewicz nie ma złudzeń: Górnicy powinni przestać zjeżdżać pod ziemię
Sonda
Czy popierasz żądania górników?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE