Ile kosztuje budowa domu w 2023? Zmiany w prawie mocno zaskoczą? To trzeba wiedzieć!

i

Autor: Pexels Ile kosztuje budowa domu w 2023? Zmiany w prawie mocno zaskoczą? To trzeba wiedzieć!

Koniecznie sprawdź

Ile kosztuje budowa domu w 2023? Zmiany w prawie mocno zaskoczą? To trzeba wiedzieć!

2023-02-13 12:45 Materiał sponsorowany

Budowa domu w 2023 r. - co trzeba wiedzieć? To pytanie zadają sobie wszyscy Ci, którzy marzą o własnych czterech kątach. Planowanie i sama budowa domu to jedno z najpoważniejszych przedsięwzięć w życiu. Jak się za to zabrać? Ile kosztuje budowa domu w 2023 r.? Jakie zmiany czekają nas w tym roku? Co się zmieni? Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu w 2023 r? Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziesz w tym artykule.

Budowa domu w 2023 r. Co trzeba wiedzieć? Nowelizacja prawa budowlanego wprowadzi szereg zmian

Myślisz o budowie domu w 2023 r. i nie wiesz od czego zacząć? Przede wszystkim zachowaj spokój! To jedno z najważniejszych przedsięwzięć w Twoim życiu i nie możesz pozwolić sobie na nerwy, które tylko skomplikują cały proces. W 2023 r. czeka nas nowelizacja obowiązującego prawa budowlanego, a to oznacza, że zmienić może się wiele. Zmiany w przepisach mają przede wszystkim uprościć cały system budowalny, który dziś jest mocno skomplikowany. Ma być prościej zarówno dla budujących dom, jak i organów administracyjnych. 

Najważniejszą zmianą wydaje się być likwidacja dualizmu prawnego, który różnicuje budowę domów o powierzchni poniżej i powyżej 70 metrów kwadratowych. To oznacza budowę domu bez pozwolenia, niezależnie od jego wielkości. W praktyce oznacza rewolucję, na którą czeka wiele polskich rodzin. Obecnie dom bez pozwolenia można wybudować tylko wtedy, gdy będzie miał powierzchnię do 70 m.kw. Musi też spełnić kilka wymagań - być jednorodzinnym, wolnostojącym budynkiem mieszkalnym, mieć nie więcej niż dwie kondygnacje i w całości mieścić się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Musi być też zbudowany na własne cele mieszkaniowe. 

Dom bez pozwolenia można zbudować uzyskując szybką decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu gminy w krótszym terminie – nawet do 21 dni. Nie trzeba też kierownika budowy oraz dziennika budowy. Wprowadzenie podobnych przepisów także dla domów powyżej 70 m.kw. zdecydowanie uprości procedurę. 

Budowa domu bez pozwolenia w 2023 r. Bez zgód na użytkowanie?

Na dużą uwagę zasługuje także inny aspekt nowelizacji prawa budowlanego - wiele wskazuje na to, że po wejściu nowych przepisów dotyczących m.in. budowy domu, będzie można legalnie zamieszkać w nim od razu po zakończeniu budowy. Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, dzięki zmianie przepisów, wystarczy jedynie oświadczenie kierownika budowy. Nie trzeba będzie czekać na decyzję organu nadzoru budowlanego. 

Oprócz tego, w projekcie ustawy znalazły się następujące kwestie:

  • zwiększenie odpowiedzialności zawodowej osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
  • wprowadzenie w przepisach zmian z zakresu geodezji i kartografii
  • zmniejszenie udziału stron w postępowaniach

Wszystkie wyżej wymienione zmiany sprawią, że budowa domu od 2023 r. będzie łatwiejsza po nowelizacji prawa budowlanego. Warto jednak śledzić losy ustawy, bo na razie nie wiadomo czy i kiedy wejdzie ona w życie. 

Ile kosztuje budowa domu w 2023? Ceny w górę 

Oprócz doskonałej orientacji w prawie, trzeba też wiedzieć, że budowa domu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Nic więc dziwnego, że często pada pytanie: Ile naprawdę kosztuje budowa domu? Zmieniająca się sytuacja geopolityczna, pędząca inflacja i niepewny rynek sprawiają, że ceny na rynku nieruchomości zmieniają się bardzo dynamicznie. Trudno przewidzieć, jak ogólna sytuacja będzie się rozwijać, a to będzie miało bardzo duży wpływ na koszt budowy domu. Czynniki, które mają wpływ na finalny koszt to przede wszystkim: powierzchnia użytkowa domu, jakość użytych materiałów oraz technika budowy. Firmy specjalizujące się w budowach domu wyróżniają przede wszystkim:

  • dom murowany - budowany w technologii tradycyjnej, w której ściany buduje się z cegieł, pustaków lub bloczków 
  • dom z bloczków perlitowych - to ekologiczne rozwiązanie, jest bardzo odporne i trwałe
  • dom z prefabrykatów betonowych - taki dom powstaje bardzo szybko, a dom jest "składany" z wytworzonych wcześniej elementów
  • dom z prefabrykatów drewnianych - podobnie jak wyżej - pozwala na bardzo szybką budowę

Czy da się dokładnie oszacować koszt budowy domu? Aby uniknąć niespodzianek warto budować z jednym wykonawcą, najlepiej takim, który zagwarantuje nam wcześniej koszt budowy. Taki wybór to gwarancja stabilności ceny. A ile może kosztować budowa domu? Szacunki są różne, ale zdaniem ekspertów:

  • dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych - w stanie surowym od 200 do 250 tys. zł, w stanie deweloperskim od 400 do 500 tys. zł 
  • dom o powierzchni 140 metrów kwadratowych - to wydatek nawet do pół miliona zł

To oznacza, że średnia cena budowy domu w stanie surowym to około 2000-2500 zł za metr kwadratowy, a w stanie deweloperskim od 3500-5000 zł za metr kwadratowy. 

Artykuł Sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają