Jak znaleźć pracę w województwie śląskim?

i

Autor: materiały prasowe Jak znaleźć pracę w województwie śląskim?

Jak znaleźć pracę w województwie śląskim?

2023-02-16 14:56 Materiał sponsorowany

Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, Sosnowiec – to tylko kilka z wielu miast, które składają się na województwo śląskie. Region słynie z kopalni i kojarzy się przede wszystkim z górnictwem, jednak nie jest to jedyna prężnie rozwijająca się gałąź śląskiej gospodarki. Jeśli szukasz pracy w województwie śląskim, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest sytuacja na lokalnym rynku oraz sprawdź, w jakich branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie.

Charakterystyka rynku pracy w województwie śląskim

Szukając zatrudnienia w województwie śląskim, dobrze jest wiedzieć, jaka panuje sytuacja na lokalnym rynku pracy. Region liczy 4 455 877 mieszkańców. Na każdy 1000 pracuje tu 277 osób, z czego 47,7 proc. stanowią kobiety, a 52,3 proc. mężczyźni. Warto wiedzieć, że jest to wartość wyższa od zarejestrowanej dla całego kraju.

Stopa bezrobocia w województwie śląskim wynosi 4,2 proc. (4,9 proc. wśród kobiet i 3,6 proc. wśród mężczyzn, czyli jest znacznie niższa od stopy bezrobocia w Polsce. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich poszukujących pracy w regionie, ponieważ pokazuje, że nie powinny one mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie mieszkańców Śląska oscyluje wokół 5 908 zł brutto, co odpowiada 98,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce. Najwięcej mieszkańców pracuje w przemyśle i budownictwie (37,3 proc.) oraz w sektorze usługowym (21,4 proc.). Najmniej w sektorze rolniczym (7,5 proc.) i finansowym (3,3 proc.).

Zawody deficytowe w województwie śląskim

Jeśli chcesz znaleźć pracę w województwie śląskim, możesz zaaplikować na stanowisko w branży, w której odnotowuje się deficyt pracowników. Mowa tu przede wszystkim o:

  • branży budowlanej, inżynieryjno-instalacyjnej i drogowej - oferty skierowane są do architektów i urbanistów, betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie i robotników budowlanych;
  • branży medycznej i ochrony zdrowia - oferty skierowane są do fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów, ratowników medycznych;
  • branży transportowo-spedycyjno-logistycznej - oferty skierowane są do magazynierów;
  • branży motoryzacyjnej - oferty skierowane są do mechaników pojazdów samochodowych;
  • branży edukacyjnej - oferty skierowane są do nauczycieli języków obcych i lektorów, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
  • branży ekonomiczno-administracyjnej i biurowej - oferty skierowane są do pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych, specjalistów administracji publicznej.

Braki kadrowe w wyżej wymienionych sektorach powodują, że ich przedstawiciele bez problemu znajdują pracę, a do tego mają możliwość wynegocjować korzystne dla siebie warunki zatrudnienia.

Odpowiednie CV kluczem do sukcesu

Aby znaleźć pracę w województwie śląskim, trzeba przygotować odpowiednie CV, czyli takie, które przyciągnie uwagę pracodawcy i zachęci go do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Oprócz informacji na temat doświadczenia zawodowego, kompetencji twardych i miękkich, osiągnięć oraz wykształcenia, CV powinno podkreślać mocne strony aplikującego, a przy tym być być czytelne, schludne i przejrzyste. Najlepiej zastosować zasadę odwróconej chronologii i postawić na prostą, acz nowoczesną, oprawę graficzną. Nie można zapomnieć o profesjonalnym zdjęciu i umieszczeniu klauzuli RODO. W żadnym wypadku w CV nie mogą znaleźć się błędy ortograficzne ani żadne inne. Poza tym, dokument najbezpieczniej zapisać i przesłać w formacie Word lub PDF, ponieważ rekruter może mieć problem z otwarciem pliku w niestandardowym formacie.

Urząd Pracy – ogłoszenia i kontakt

Wszystkim poszukującym pracy w województwie śląskim polecamy odwiedzić Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przy ul. Kościuszki 30 albo udać się do lokalnego biura w swoim mieście. W urzędzie można bowiem nie tylko zarejestrować się jako osoba bezrobotna czy uzyskać dostęp do ofert pracy od miejscowych pracodawców, ale także znaleźć informacje dotyczące między innymi:

  • świadczeń pieniężnych dla osób bezrobotnych,
  • różnych form aktywizacji zawodowej, np. szkoleń i kursów,
  • jak założyć własną działalność.

Oferty pracy w województwie śląskim na GoWork.pl

Pracy w województwie śląskim warto także poszukać na stronie serwisu pracy GoWork.pl. Portal współpracuje bowiem z wieloma lokalnymi pracodawcami, którzy oferują pracę zarówno stacjonarną, jak i zdalną. Na stronie znajduje się wyszukiwarka, która zawiera 5 filtrów. Pomagają one w jak najlepszym dopasowaniu przeglądanych ofert do preferencji użytkownika. Mowa o:

  • lokalizacji (konkretna miejscowość lub całe województwo),
  • stanowisku,
  • typie umowy (np. umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt B2B),
  • wymiarze etatu (np. pół etatu),
  • wynagrodzeniu (można ustawić „widełki”).

Serwis GoWork to internetowa baza ofert pracy. Zapisując się do newslettera, wysyła powiadomienia o najnowszych ogłoszeniach z danego regionu. Dodatkowo, umożliwia sprawdzenie opinii o widniejących na portalu pracodawcach. Wpisy na forum wstawiane są przez byłych i obecnych pracowników danej firmy, a później weryfikowane przez administratorów strony. Stanowią zatem cenną wskazówkę dla osób poszukujących pracy w województwie śląskim.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki