Jeszcze niewinni, ale już OSKARŻENI. Korumpowali strażników miejskich

2020-02-14 17:08 abe
100 złotych_stówka_banknot_pieniądze
Autor: Andrzej Bęben

28 oskarżonych przez Prokuraturę Okręgowa w Katowicach. Ta skierowała do Sądu Rejonowego Katowice -Wschód akt oskarżenia. Obywatele ci mieli dawać łapówki funkcjonariuszom katowickiej Straży Miejskiej, by ci odstąpili od karania mandatami i punktami karnymi za wykroczenia w ruchu drogowym.

Jak ustalono w śledztwie, najczęściej były to wykroczenia, które polegały na parkowaniu w miejscu niedozwolonym, wjechaniu w drogę pomimo ustawionego zakazu ruchu lub zakazu wjazdu. Kwoty łapówek wynosiło od 19 złotych do 100 złotych. W jednym przypadku korzyścią wręczoną funkcjonariuszom Straży Miejskiej była butelka wódki – poinformowała (14 lutego) prok. Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Osoby objęte aktem oskarżenia odpowiedzą za wręczanie łapówek w okresie od sierpnia 2012 do stycznia 2013 r.

Prokuratura przypomina, że już wcześniej do sądu skierowała akt oskarżenia przeciwko 16 byłym funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Katowicach, którzy oskarżeni zostali o przyjmowanie w okresie od sierpnia 2012 do lutego 2013 r. w Katowicach tzw. korzyści majątkowych 57 osób objętych tym wcześniejszym aktem oskarżenia, to wręczający łapówki. Wcześniej także w stosunku do 96 innych osób podejrzanych – sprawców wykroczeń drogowych i osób, które wręczały łapówki, prokurator złożył do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko nim. 28 „świeżo” oskarżonych nie przyznało się do korumpowania strażników. Oskarżonym grozi im kara pozbawienia wolności do lat 2.