Kartka z kalendarza. Czy wiecie, kto miał swoje święto 10 lutego?

2020-02-10 19:43

Prawie codziennie mamy w kalendarzu DZIEŃ KOMUŚ LUB CZEMUŚ dedykowany. Czy wiedzieliście, że na 10 lutego był ŚWIATOWYM DNIEM EPILEPSJI?

Napoleon Bonaparte

i

Autor: Archiwum serwisu Napoleon Bonaparte

Z padaczką/epilepsją, chorobą zwaną dawno temu niemocą św. Walentego, w kalendarzu świąt nietypowych jest różnorodnie. To znaczy takich dni jest... kilka! Pierwszy z serii przypadał na 10 lutego, a 14 lutego (św. Walentego uważa się także za patrona chorych psychicznie oraz epileptyków) też jest poświęconych tej chorobie i na nią cierpiących, ale i 26 marca również jest Międzynarodowy Dzień Epilepsji. I nic nie szkodzi. Więcej specjalnych dni, więcej możliwości przybliżenia tej choroby, tym którzy nie chorują na epilepsję. A jest to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych. Przyjmuje się, że choruje na nią procent społeczeństwa. Na świecie żyje z nią 50 mln osób, a w Polsce - ok. 400 tys. osób. Co roku odnotowuje się 40-70 nowych zachorowań na każde 100 tys. ludzi. Padaczka jest spowodowana okresowymi zaburzeniami czynności komórek nerwowych w mózgu. Padaczka zasadniczo jest uleczalna. Albo inwazyjnie (metodami chirurgicznymi) albo farmakologicznie. Leczenie jest jednak długotrwale. Ta choroba nie dyskwalifikuje jednostki z życia. Warto wiedzieć, że epileptykami był m.in. stratedzy: Napoleon Bonaparte i Aleksander Wielki oraz artyści: Vincent van Gogh, Fiodor Dostojewski, Molier.

Padaczka kojarzy się z drgawkami ciała. Lekarze rozróżniają jednak ponad 40 rodzajów napadów padaczkowych skutkującymi utratą świadomości, zaburzeniami wzroku, słuchu, smaku i węchu oraz utratą przytomności. Napad padaczkowy napadowi nie jest więc równy. Epilepsja jest w pierwszej 20 najczęstszych jednostek chorobowych powodujących niezdolność do pracy i generujących najwyższe wydatki związane z tą niezdolnością. Osoba dotknięta tą chorobą przebywa na zwolnieniu lekarskim, w statystycznym ujęciu, 19 dni w ciągu roku. Może się zdarzyć, że ktoś będzie świadkiem napadu padaczkowego. Jak pomóc takiej osobie? „Przede wszystkim należy zachować spokój, nie wpadać w panikę. Większość napadów ustępuje po 2-3 minutach. Gdy chory upadnie, wystarczy zabezpieczyć go przed urazami poprzez ułożenie go na boku( taka pozycja chroni przed zakrztuszeniem się śliną) i podtrzymanie głowy. Można podłożyć pod głowę coś miękkiego. Nie powinno się natomiast krępować ruchów na siłę, ani wkładać twardych przedmiotów do ust” – wyjaśnia Barbara Lisek z Polskiego Stowarzyszenia Osób Cierpiących na Padaczkę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki