Katowice: „Czyszczą” książki z myślą o zdrowiu czytelników

i

Autor: Dariusz Brombosz Katowice: „Czyszczą” książki z myślą o zdrowiu czytelników

Katowice: „Czyszczą” książki z myślą o zdrowiu czytelników [AUDIO]

2019-02-01 14:11

Papierowe książki mogą zagrozić życiu i zdrowiu. To nie żart! W starych księgozbiorach czają się kurz, roztocza, grzyby i pleśń. Mogą one wywołać choroby i zagrozić alergikom i chorym na astmę. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka ma specjalną komorę do której książki się wkłada. Powód? Dla ochrony książek i czytelników.

Komora fumigacyjna, czyli maszyna, w której "czyści" się książki, to  po książkach jeden z kluczowych  elementów wyposażenia Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. 

Do specjalnej komory jednorazowo mieści się 1m³ książek. W ciągu 36 godzin wszystkie są odświeżone. Specjalny gaz usuwa z nich brud oraz inne zanieczyszczenia, które mogą szkodzić papierowi, a w konsekwencji całej książce. Dodatkowo taka książka jest wolna od drobnoustrojów, które mogą zagrozić zdrowiu czytelników.

O działaniu, zastosowaniu i korzyściach stosowania komory fumigacyjnej opowiada Zbigniew Berdys z CINiBA w Katowicach.

Zobacz także: Zaginiona 31-letnia mieszkanka Bytomia odnaleziona martwa w Chorzowie [AKTUALIZACJA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany