Katowice. Związkowcy wściekli na premiera Morawieckiego. Bronimy węgla, Bronimy Polski

i

Autor: Kasia Zaremba/Super Express Katowice. Związkowcy wściekli na premiera Morawieckiego. "Bronimy węgla, Bronimy Polski"

Katowice. Związkowcy wściekli na premiera Morawieckiego. "Bronimy węgla, bronimy Polski"

Związkowcy z Sierpnia 80., są wściekli na premiera Mateusza Morawieckiego. "Przyszliśmy do posła ze Śląska", "Bronimy węgla, bronimy Polski", "Morawiecki poseł ze Śląska, kłamca z Wrocławia. To tylko niektóre hasła z transparentów z jakimi przyszli pod katowickie biuro poselskie premiera związkowcy. Jak mówią, walczą o węgiel i zabezpieczenie energetyczne dla kraju.

We wtorek, 28 czerwca związkowcy z Sierpnia 80., zebrali się pod biurem poselskim premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach. - Bronimy węgla, bronimy Polski - mówią związkowcy. Choć pikieta jest "pokojowa", to na miejscu momentalnie pojawiła się policja i zespół antykonfliktowy policji, który próbuje przekonać związkowców, by ci po prostu się rozeszli.

- To jest skandaliczna sytuacja. Ludzie przyszli do posła ze Śląska. Do Morawieckiego. Jakby zapomniał, to tu został wybrany. Tutaj nie ma żadnych awantur, jest bardzo spokojna demonstracja i przychodzi policja, która robi awantury - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Czytaj także: Mężczyzna przewrócił się i zmarł w centrum Katowic. Sprawę bada prokuratura

- Chcemy, żeby rząd w końcu podjął działania, które pozwolą na unormowanie rynku węgla. Chodzi o działania, które zabezpieczą nas energetycznie - dodaje.

Związkowcy chcą, żeby węgiel był jak najtańszy dla obywateli. - Rząd nic nie robi w sprawie węgla i energetyki. My czekamy na decyzję, żeby węgiel został wpisany do polityki energetycznej państwa, jako paliwo przejściowe, podobnie jak gaz. Czekamy na decyzje w sprawie wyrzucenia autoryzowanych dealerów z PGG. Tak naprawdę złodziei, którzy żywą się na węglu, który PGG sprzedaje po 900 złotych, a oni ludziom wciskają go za 3000, 3500 tysiąca złotych. Czekamy na rewitalizację bloków energetycznych, dzięki którym będziemy mieli energię - mówi Ziętek.

Związkowcy zapowiedzieli, że to nie koniec i do końca będą walczyć o suwerenność energetyczną Polski.

Czytaj również: Strzelanina w Zabrzu. Ujawniono szokujące nagranie! W tle krzyk i płacz dziecka

Express Biedrzyckiej 27.06 (Paweł Kowal, ppłk Krzysztof Przepiórka, dr Anna Materska-Sosnowska) Sedno Sprawy: Michał Dworczyk
Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE