Koronawirus na Śląsku: Ruszają kontrole w sklepach. Szumowski: "Trzeba nosić maski!"

2020-08-03 12:03 Bartosz Wojsa
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Autor: Adam Guz/KPRM Minister Zdrowia Łukasz Szumowski

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział kontrole w sklepach, również w województwie śląskim, podczas których policjanci lub strażnicy miejscy będą weryfikować, czy klienci oraz personel zasłaniają usta i nos. Jest to bowiem obowiązkowe z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Niewykluczone, że część zniesionych wcześniej obostrzeń wkrótce powróci.

Ostatnie dni przyniosły rekordową liczbę nowych zakażeń, publikowanych w dziennych raportach Ministerstwa Zdrowia. Ponad 600 zakażeń w Polsce odnotowywano w kolejnych dniach, a najgorsza sytuacja miała miejsce między innymi w województwie śląskim. Niejako w odpowiedzi na tego typu doniesienia, minister zdrowia Łukasz Szumowski na antenie Polskiego Radia zapowiedział, że w sklepach rozpoczną się kontrole prowadzone przez policjantów lub strażników miejskich. 

- Zaczynamy w tym tygodniu kontrole w sklepach wykonywane przez policję i służby sanitarne - powiedział minister Szumowski. Służby będą sprawdzać, czy klienci i personel zasłaniają usta oraz nos, tak, jak każą wprowadzone przepisy. Maski nie musimy nosić tylko w przestrzeniach otwartych, a i to może się wkrótce zmienić, ponieważ rząd - według nieoficjalnych informacji - rozważa przywrócenie części wcześniej zniesionych obostrzeń. 

- Na szczęście poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest jeszcze w Polsce wysoki, ale wszystko zależy od tego, czy będziemy zachowywać się rozsądnie, tj. przestrzegać wskazań profilaktycznych - powiedział Szumowski.

Wśród zapowiadanych zmian pojawiła się też m.in. konieczność rejestracja wesel i innych, większych zgromadzeń. Ewentualne wprowadzenie tego typu restrykcji będzie brane pod uwagę, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie. 

Izabela Szydło pokonała koronawirusa dzięki podaniu osocza ozdrowieńca

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.