Koronawirus. Tyle osób może się zarazić wariantem Delta! Niepokojące liczby

2021-06-23 12:43
Koronawirus, 29 lipca. Ile jest dziś zakażeń w Wielkopolsce?
Autor: Shutterstock Koronawirus, 29 lipca. Ile jest dziś zakażeń w Wielkopolsce?

Koronawirus w Polsce ostatnimi czasy nieco odpuszcza, ale wszyscy boją się tzw. wariantu Delta. To jedna z odmian wirusa, który wywołał globalną epidemię. Wykryty w Indiach wariant ma kilka mutacji i jest niezwykle groźny. Wiemy już, że wykryto go także w Polsce. Wariant Delta jest przede wszystkim dużo bardziej zaraźliwy. Jeden z ekspertów wyjaśnił, ile osób może zarazić jedna osoba zakażona wariantem Delta. Te liczby mogą niepokoić.

Koronawirus. Wariant Delta. Co to jest? Czy jest groźny?

Czym jest wspomniana wariant Delta koronawirusa? Został on wykryty w październiku 2020 roku w Indiach. Wariant Delta ma wiele mutacji. Obecnie rozprzestrzenił się na całym świecie. Nie ma naukowych dowodów na to, że wariant Delta jest bardziej zaraźliwy, choć głosy płynące od ekspertów wskazują, że jest bardziej niebezpieczny od innych typów zarazy. Sytuacja w Wielkiej Brytanii wskazuje, że wariant Delta rozprzestrzenia się szybciej, a co za tym idzie zwiększa się ilość osób zakażonych i zgonów. Dlatego właśnie na Wyspach rozważane są scenariusze dotyczące przygotowania na ewentualną kolejną falę zachorowań.

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa

Koronawirus w Polsce. Ile osób zaraża się wariantem Delta? Ekspert wyjaśnia

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiedział w rozmowie z TVN24, co obecnie wiemy na temat wariantu Delta koronawirusa. - Jest to wariant znany wcześniej jako wariant indyjski. Zmieniła się nomenklatura. Został wyizolowany pod koniec 2020 roku, co nie oznacza, że nie powstał wcześniej - powiedział wirusolog. Dodał, że "zakaźliwość tego wirusa, współczynnik reproduktywności jest większy".

Zobacz również: Nowa mutacja koronawirusa. Czy jest groźna? Co o niej wiemy?

- W jego przypadku wynosi od około 5 do 8. Jeżeli mówimy o poprzednich wariantach to wynosił on (współczynnik reproduktywności - red.) od 1,1 do 3, czasem 4. Czyli jedna zakażona osoba może zakazić niemal dwukrotnie większą liczbę innych osób - mówił w rozmowie z TVN24 Dzieciątkowski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE